Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Skutečný příběh za filmem Martina Scorseseho: Záhadné vraždy desítek bohatých členů kmene Osage

Film Killer of the Flower Moon se bude zabývat záhadnými vraždami v indiánské rezervaci.
Zdroj: Apple TV+
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
PREMIÉRA

Ve 20. letech 20. století došlo za záhadných událostí k sérii vražd členů indiánského kmene Osage. O této skutečné události a s ní spojeném vzniku FBI pojednává nový film Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce, kde se v hlavních rolích objeví Leonardo DiCaprio a Lily Gladstone. Celý příběh vražd a neskrývané korupce popisuje kniha Krvavé prachy od Davida Granna. Článek popisuje události a vyústění situace a tedy obsahuje spoilery. Pokud si chcete počkat na film a být překvapeni dějem, nečtěte dál.

Jak je uvedeno v traileru, snímek Zabijáci rozkvetlého měsíce je natočen podle skutečných událostí. Film režiséra Martina Scorseseho (80) se inspiroval knihou Davida Granna Krvavé prachy, která podrobně popisuje historii kmene Osagů a to, jak se jejich život dramaticky změnil, když na svém území objevili ropu.

V hlavních rolích se představí Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone a Robert De Niro. Pokud jde o něj, jedná se již o jedenáctou spolupráci se Scorsesem, jak uvádí ČSFD.

Nemít moc nad vlastními penězi

Národ Osagů předsedal rezervaci v Oklahomě, která byla vnímána jako země bez hodnoty, protože nejevila známky žádných přírodních zdrojů. Z toho důvodu se členům kmene podařilo vyjednat s vládou USA, že budou mít finanční kontrolu nad veškerými nerostnými surovinami nalezenými v rezervaci. K velkému překvapení všech pak na tomto území došlo k objevení ropy, jež se stala ještě cennější díky americkému průmyslovému boomu ve 20. letech 20. století.

Domorodci po pronájmu půdy bílým těžařům ropy velmi rychle zbohatli a příjmy z ložiska byly rovnoměrně rozděleny mezi členy kmene. Je však důležité si uvědomit, že zákony z 20. let 20. století zakazovaly národu kmene Osage mít kvůli svému etnickému původu úplnou kontrolu nad takovým bohatstvím, což znamenalo, že se kmen musel spoléhat na bílé dobrodince, kteří na jejich peníze dohlíželi. Výsledek byl sporný. Ačkoli bylo mnoho dobrých lidí, kteří situace nevyužili a zacházeli s majetkem Osagů, jak měli, našlo se i dost případů, kdy bílí občané původní obyvatele amerického kontinentu okradli.

Vražda flapperky Anny Brown

V květnu 1921 se ztratila žena z kmene Anna Brown, která se rozhodla využívat své peníze naplno a žít si jako flapper, neboli ptáče, což bylo označení pro moderní dívku 20. let, která nepotřebuje muže, kouří, pije a užívá si nezávislého života. Následně bylo její tělo nalezeno s několika střelnými ranami. Vražda na tom území to byla již druhá. Jen několik týdnů před touto událostí bylo nalezeno tělo bohatého Osagy Charlese Whitehorna s podobnými střelnými ranami.

Celkem pak bylo od roku 1921 až do roku 1931 zavražděno asi 60 příslušníků národa Osage a mnoho z nich zemřelo stejně jako Brown a Whitehorn. Několik jich však bylo otráveno, a dokonce došlo i k jednomu případu, kdy byl dům rodiny Osage vyhozen do povětří. Kromě Osagů byl nalezen svlečený a pobodaný i bílý spojenec, který byl vyslán do Washingtonu, aby vraždy začal vyšetřovat. A nebyl sám. Zavražděn byl kdokoli bílý, kdo se jim pokusil pomoci. Osagové tak byli vydáni na milost zkorumpovaným úředníkům, kteří dostávali peníze a část půdy od bílých správců majetku zavražděných indiánů.

Důvod k založení FBI

Zprávy o vraždách se dostaly až k J. Edgaru Hooverovi, tehdejšímu řediteli Úřadu pro vyšetřování, který se po případu stal Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Případem byl pověřen Tom White, který došel k tomu, že za vraždami stojí rozsáhlá síť lidí.

Velká část vyšetřování se točila kolem sestry zavražděné Anny Brown, jíž byla Mollie Burkhart. Zavražděna byla totiž i její další sestra a matka a veškerý majetek připadl jí, což ovšem v praxi znamenalo jejímu bílému manželovi Ernestu Burkhartovi. Jak se pak ukázalo, spolupracoval s dalším bělochem jménem William Hale, který se tvářil jako přítel indiánů. Ve skutečnosti však, jak se později u soudu ukázalo, najímal lidi, aby je vraždili, a stál i za smrtí členů Burkhartovy rodiny.

Ernest Burkhart a William Hale byli nakonec odsouzeni k doživotnímu odnětí svobody a spolu s nimi i několik dalších přímých pachatelů. K vraždě přímo Anny Brown se přiznal bratr Ernesta Burkharta spolu s dalším mužem.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy