Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Skutečný příběh Boženy Němcové: Spisovatelka, manželka, matka a nymfomanka

Skutečný příběh Boženy Němcové: Spisovatelka, manželka, matka a nymfomanka
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
historie
Božena Němcová je nejslavnější českou spisovatelkou všech dob. Její podobizna zdobí pětisetkorunovou bankovku a Babička, kterou napsala dle vlastních zkušeností z dětství se svou babičkou, je klasika a lidé ji rádi čtou dodnes. Jen málo se ale ví, že Božena byla ženou mnoha tváří. Byla sice výbornou spisovatelkou, ale v rolích manželky a matky na jedničku neobstála. S manželem Josefem Němcem si nerozuměla, a proto ho podváděla, a i když neměla peněz nazbyt ani na jídlo pro své děti, finančně podporovala své mladičké milence.

Božena Němcová se podle dostupných informací narodila 4. února 1820, pravděpodobně ve Vídni. Otec pracoval jako štolba a matka byla švadlenou, oba byli zaměstnaní na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské, kde i s Boženou bydleli. Nějaký čas s nimi žila i Boženina babička, která dětství spisovatelky ovlivnila tak výrazně, že o ní byla napsána kniha.

Božena navštěvovala školu v České Skalici a později byla poslána do Chvalkovic do rodiny tamějšího správce panství Augustina Hocha takzvaně na výchovu. Tam se učila němčinu a mravy, po třech letech se pak vrátila zpět do Ratibořic.

Už v roce 1837 našli rodiče Boženě ženicha, tím byl Josef Němec, minimálně o 15 let starší respicient finanční stráže. V zaměstnání se ovšem úplně nesnažil, a proto byl často služebně překládán. Němcová a později i děti se s ním každou chvíli stěhovaly do jiného města.

Synové

Rok po svatbě se manželé odstěhovali do Josefova, kde na svět přišel první syn Hynek. Dalšího roku se po přestěhování do Litomyšle narodil Karel. V roce 1840 na svět přišla dcera Theodora a v Praze se o dva roky později narodil syn Jaroslav.

Pletky

Manželství Boženy a Josefa nebylo od počátků šťastné, jejich neshody často gradovaly až k fyzickým konfliktům. Podle svědectví z tehdejších dob měla spisovatelka navíc neuvěřitelný šarm a dokázala okouzlit kdejakého muže. Doba byla jiná a nevěra se nepovažovala za takový hřích jako dnes, proto Božena neštěstí zaháněla v náručí jiných mužů.

Němcová měla slabost především pro studenty medicíny a také pro nadějné mladé spisovatele. Její milenci byli většinou o něco mladší než ona a stávalo se, že i když sama neměla na jídlo pro vlastní děti, našla způsob, jakým je finančně podpořit.

Jedním z jejích milenců byl například lékař Vilém Dušan Lambl, který měl původně jen ošetřovat spisovatelčiny děti. Když ale zemřel jeden z jejích synů Hynek, Lambl se stáhl a poměr s Němcovou ukončil. Aférek ale měla spisovatelka podle dochovaných dopisů a záznamů celou řadu, milenci měli především uspokojovat její fyzické touhy, protože údajně byla nymfomanka.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy