Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Skutečná Šifra mistra Leonarda: Pokrevní potomci Ježíše Krista budí rozruch v církvi

Šifra mistra Leonarda je film z roku 2006.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Filmový thriller z roku 2006 Šifra mistra Leonarda (na náměty spisovatele Dana Browna) je založen na tom, že Ježíš z Nazaretu měl ženu a potomky a současná katolická církev se to snaží utajit. Měl Ježíš Kristus děti? A co by to pro církev znamenalo?

Šifra mistra Leonarda je v první řadě dobře napsanou detektivkou. Dan Brown ve své knize spojuje prvky thrilleru a historické detektivky. Kniha navozuje dojem, že jde proti zájmům současné katolické církve a že ve Vatikánu skrývají nějaké obří tajemství, které čeká na odhalení. Tím šokujícím momentem dějin je to, že Ježíš měl poměr s Máří Magdalenou a z tohoto spojení vznikli potomci.

Co by to pro církev a teologii znamenalo?

Předně si musíme přiznat, že tyto myšlenky nejsou nové. Objevily se ihned po popravě Ježíše z Nazareta (někdy kolem roku 33 n.l.). Nebudeme se tu pouštět do detailního teologického rozboru, to by vydalo na tisíce stran.

Musíme rozlišovat dvě polohy Ježíše. Nejprve je tu Ježíš z Nazareta. Tedy historická osoba člověka, o kterém mimo jiné píše například historik Josephus Flavius. Jedná se o židovského občana, který se narodil, vyučil se tesařem a zemřel.

Druhou polohou je Ježíš Kristus. Ten je utvářen na základě víry. Na základě toho, že Ježíš dělal zázraky, po smrti vstal z mrtvých a byl Božím synem. Na víře v Ježíše Krista jakožto Božího syna je založeno celé křesťanství.

Na jedné straně tak je Ježíš z Nazareta – tedy muž, který žil, pracoval jako tesař, pil víno a měl rád zpěv, zábavu a ženy.

Na straně druhé je pak legenda o člověku, který nás spasil a zemřel za naše hříchy, protože byl vyslán Bohem.

Tyto dvě roviny spolu úzce souvisí, nelze je ale zaměňovat.

Co by tedy znamenalo případné potvrzení historiků či archeologů, že Ježíš z Nazareta měl děti? Pro bigotní katolíky, kteří věří v neposkvrněnost Božího syna, by to představovalo otřes jejich víry.

Pro liberální katolíky by to žádný otřes nebyl. Naopak se předpokládá, že historická osoba Ježíš z Nazareta děti klidně zplodit mohl. Pokud se dozvídáme, že se stýkal s lidmi na okraji tehdejší společnosti (nevěstky, celníci) a pokud v jeho příbězích hrají roli víno a různé hostiny, umíme si představit mnohé.

Osobně se domnívám, že nalézt odpověď na otázku, zda měl Ježíš z Nazareta potomky, se nepodaří. Je to prostě už dávno, pamětníci nejsou a písemných záznamů je málo. A i kdyby se našly, tak vyvstane otázka, zda nejsou zfalšované.

Ono je to s hledáním pravdy složité i v mnohem čerstvějších případech. Vzpomeňme třeba na případy Petra Kramného, Lukáše Nečesaného a nebo Jána Kuciaka. A to jsou všechno případy, které se staly vlastně nedávno.

Související články

Další články