Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Škraloup Bohumila Kulínského (†59): Kariéru mu zničilo obvinění ze zneužívání nezletilých

Proč Bohumil Kulínský zemřel?
Zdroj: Profimedia.cz
Smrt známého dirigenta a sbormistra Bohumila Kulínského (†59) je opředena mnoha otazníky. Zatím se neví, za jakých okolností zemřel. V sobotu odpoledne ho našli v bytě v pražské Jungmannově ulici bez známek života. Léta byl na vrcholu, vaz mu zlomilo obvinění ze zneužívání nezletilých dívek. Skončil ve vězení a na předešlý úspěch už nenavázal.

Bohumil Kulínský je po smrti a zatím je záhadou, za jakých okolností zemřel. „V 15:03 hodin jsme přijali oznámení a vyjeli od Jungmannovy ulice. Případ je zatím evidován jako náhlé úmrtí, teď jej musíme zadokumentovat a zjistit veškeré okolnosti,“ uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Český dirigent a sbormistr, známý především vedením dětského pěveckého sboru Bambini di Praga, se narodil 5. května 1959 v Praze. Sbor založili jeho rodiče Bohumil a Blanka, takže do jeho čela se nedostal náhodou. Už v šestnácti letech vedl sbor pro nejmenší děti a v osmnácti se stal sbormistrem hlavního sboru.

Kulínský se řadil mezi největší jména české hudební scény. Na pražské konzervatoři a poté i na brněnské JAMU vystudoval dirigování. Od roku 1984 spolupracoval se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy, v 90. letech založil Školu sborového zpěvu, kde i vyučoval. V opeře pražského Národního divadla mezi roky 1997 a 2002 zastával pozici šéfdirigenta.

Vaz mu zlomila kauza, v níž byl obivněn ze zneužívání nezletilých dívek ze sboru. Pro Bohumila Kulínského si v listopadu 2004 přijela policie. Od dubna 2009 si odpykával trest v délce 5 a půl roku. Podmínečně ho propustili v červnu 2011. Kulínský vždy trval na tom, že je nevinen.

Po čtyřiceti letech následkem peripetií kolem Kulínského sbor Bambini di Praga skončil. V roce 2012 se začal opět věnovat hudbě, nikdy už to ale nebylo jako dřív. Velké zklamání zažil o rok později, kdy neúspěšně usiloval o funkci ředitele symfonického orchestru.

Související články

Další články