Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Skořápkářům se povedlo okrást statisíce lidí: Fenomén 90. let, ze kterého je dosud obětem špatně

Vzpomínáte si na skořápkáře?
+ Dalších 5 fotografií
Skořápkáři v 90. letech doslova zaplavili velká města v Česku. Praha jich byla plná, jejich podvodnému řádění se ale nevyhnulo ani Brno nebo Plzeň. Tihle šmelináři dokázali oběť na snadnou výhru navnadit tak, že v jejich kapse kolikrát skončily tisíce korun za jednu hru.

Po sametové revoluci bylo hraní skořápek něco nového, na co Češi nebyli připraveni. Proto se jim zpočátku nedařilo jasný podvod prokouknout. Devadesátky se zkrátka nesly kromě jiného v duchu skořápkářů, kteří si přišli na astronomické částky!

Princip hry byl jednoduchý. Hráči stačí uhádnout, pod kterým ze tří kalíšků (skořápek) se nachází kámen. Skutečnost však běžně vypadala tak, že nebyl ani pod jedním z nich. Fenoménu se věnuje i oblíbená komedie U mě dobrýBolkem Polívkou v hlavní roli.

Nebylo to jen o samotné hře, podvodníci museli s obětí zdatně manipulovat, aby uvěřila, že má výhru opravdu na dosah. Často používali komplice, který před zraky podvedených vyhrával, anebo nechali vyhrát náhodného spoluhráče.

Jenomže zdar ve hře nikdy netrval příliš dlouho a vzápětí se situace prudce obrátila v jejich neprospěch. Nešlo přitom o malé částky, lidé byli schopni u skořápkářů prohrát všechno, co měli u sebe. Často šlo o tisíce korun!

Postupem času skořápkáři vymizeli, protože lidé už se nenechali tak snadno napálit. Někteří se pokusili o velký comeback ještě začátkem nového tisíciletí, ale marně. Češi už byli uvědomělí a nehodlali se svými penězi nakládat jako s odpadky.

Mohlo by vás zajímat

Další články