Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Skořápkáři okradli statisíce lidí: Fenomén 90. let, ze kterého je dosud obětem špatně

Zdroj: Falcon
+ Dalších 6 fotografií
U mě dobrý
Skořápkáři v 90. letech doslova zaplavili velká města v Česku. Praha jich byla plná, jejich podvodnému řádění se ale nevyhnulo ani Brno nebo Plzeň. Tihle šmelináři dokázali oběť na snadnou výhru navnadit tak, že v jejich kapse kolikrát skončily tisíce korun za jednu hru.

Po sametové revoluci bylo hraní skořápek něco nového, na co Češi nebyli připravení. Proto se jim zpočátku nedařilo jasný podvod prokouknout. Devadesátky kromě jiných podvodníků patřily i skořápkářům, kteří si přišli na astronomické částky!

Princip hry byl jednoduchý. Hráči stačí uhádnout, pod kterým ze tří kalíšků (skořápek) se nachází kámen. Skutečnost však běžně vypadala tak, že nebyl ani pod jedním z nich. Fenoménu se věnuje i oblíbená komedie U mě dobrý s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Nebylo to jen o samotné hře, podvodníci museli s obětí zdatně manipulovat, aby uvěřila, že má výhru opravdu na dosah. Často používali komplice, který před zraky podvedených vyhrával, anebo nechali vyhrát náhodného spoluhráče. Jenomže zdar ve hře nikdy netrval příliš dlouho a vzápětí se situace prudce obrátila ve hráčův neprospěch. Nešlo přitom o malé částky, lidé byli schopni u skořápkářů prohrát všechno, co měli u sebe. Často to byly tisíce korun!

Postupem času skořápkáři vymizeli, protože lidé už se nenechali tak snadno napálit. Někteří se pokusili o velký comeback ještě začátkem nového tisíciletí, ale marně. Češi už byli uvědomělí a nehodlali se svými penězi nakládat jako s odpadky.

Související články

Další články