Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Školy nebudou posílat domů děti, které kýchnou nebo zakašlou, ujišťuje ministerstvo školství

Školy nebudou posílat domů děti, které kýchnou nebo zakašlou, ujišťuje ministerstvo školství
Zdroj: Pixabay.com
+ Další fotografie
Koronavirus
Rostoucí čísla nově nakažených znepokojují celou českou veřejnost a řada lidí se nechává testovat takřka po prvním zakašlání. Přehnaných reakcí se bojí i rodiče školáků, protože už se objevily případy, kdy dítě muselo zůstat doma například po opakovaném kýchnutí. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že pár kýchnutí rozhodně není důvod, aby žáci nechodili do školy.

"Školy rozhodně nebudou posílat domů žáky, kteří kýchnou nebo zakašlají," řekla pro eXtra tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Aneta Lednová. Ve školách by tak nemělo docházet k přehnaným reakcím, za které může obava z koronaviru.

Podle ministerstva školství nemají školy povinnost aktivně zjišťovat u jednotlivých dětí, žáků nebo studentů příznaky infekčního onemocnění, jako je například zvýšená teplota, kašel nebo rýma. Lednová ale zároveň připustila, že je vhodné možným příznakům koronaviru věnovat zvýšenou míru pozornosti. "V případě patrných příznaků infekčního onemocnění informuje škola zákonného zástupce, resp. zletilého žáka nebo studenta o tom, že má telefonicky kontaktovat praktického lékaře a ten rozhodne o dalším postupu," uvedla tisková mluvčí.

Děti s chronickými potížemi musí mít potvrzení

Ministerstvo školství zároveň počítá i s dětmi, které trpí například chronickou rýmou nebo alergiemi. V takovém případě školy vyžadují potvrzení od praktického lékaře. "Po odevzdání lékařského potvrzení škole je umožněn vstup do budovy školy," informovala Lednová a upozornila, že potvrzení se odevzdává pouze jednou.

Všechny tyto pokyny dostaly školy od ministerstva zdravotnictví v obsáhlém manuálu k provozu škol. Mimořádná opatření tak musí dodržovat každá škola, to samé ale platí i pro žáky. "Školy se tím musí řídit, zároveň si to nemohou vykládat podle sebe," ujistila mluvčí.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy