Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Školy a žáci v rouškách: Kdy je děti musí mít v Praze a jinde a jak to bude v případě nákazy

škola
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
koronavirus
Školy se kvůli nákaze koronavirem nebudou muset uzavírat. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídí, že do karantény půjde jen nakažený žák a jeho okolí. Do toho ale hygiena v Praze nařídila povinné roušky ve společných prostorách. Ministerstvo školství vydalo také speciální metodiku. Pokud bude ve škole nakaženo více než 30 procent žáků a pedagogických pracovníků, bude doporučeno uzavření nebo omezení provozu školy.

„Pokud by do karantény mělo jít dítě ze třídy, kde se používají masky nebo respirátory, tak ostatní nepůjdou. Budeme to brát tak, že tady není riziko,“ uvedl Roman Prymula. Kvůli nákaze by se neuzavřely celé školy nebo třídy. V Česku je více než desítka škol, které se rozhodly k uzavření. „Takovou optikou, že se někde daly do karantény celá oddělení a třídy, bychom za chvíli zavřeli všechno, protože ty nárůsty tu budou nepochybně,“ objasnil Prymula s tím, že opatření budou platit pro regiony, ve kterých je zhoršená epidemiologická situace v důsledku koronaviru

Nárok na ošetřovné

Některé školy dokonce vyhlásily ředitelské volno z důvodu karantény pedagogického sboru. Ty budou moci u ministerstva školství zažádat o posunutí začátku školního roku, nebo přerušení. Díky tomu budou mít rodiče dětí nárok na ošetřovné. Řada škol ale není uzavřená hygienou a rodiče o ošetřovné žádat nemohou. Právě tento problém začal řešit ministr školství Robert Plaga v dopise směřovaném šéfovi školských odborů Františku Dobšíkovi. Žádal tak o specifikaci pravidel pro uzavření škol. Informoval o tom server iDNES.cz

„Ze strany paní ministryně Maláčové i ministerstva je připraveno několik návrhů na krizové ošetřovné, které nyní čekají na projednání v rámci koalice,“ odpověděl pro web iDNES.cz mluvčí resortu Jan Brodský. Školy hygiena uzavírá jen z důvodu ochrany veřejného zdraví. Do toho ale podle všeho nespadá nedostatek učitelů.

Robert Plaga bude jednat

Problémem uzavření škol hygienickými stanicemi je ale distanční výuka. Ta totiž není povinná v případě, že školu uzavře právě hygiena. Plaga se to chystá projednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem „V případě, že by krajské hygienické stanice nebyly schopny změny své praxe, pak školám, které nemohou zabezpečit prezenční výuku z důvodu karantény pedagogických a dalších pracovníků, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na žádost školy změní po dobu nezbytně nutnou organizaci školního roku, čímž také zajistí nárok rodičů na ošetřovné,“ dodal Plaga v dopise Dobšíkovi.

Hygiena v Praze zároveň rozhodla, že pro děti bude nošení roušek povinné ve všech společných prostorech daného vzdělávacího zařízení, což platí od 14. září. A další pravidla nařídilo ministerstvo školství pro celé Česko. V textu se píše, že pokud bude ve školách přibývat nakažených a jejich počet přesáhne 30 procent mezi pedagogickými pracovníky a studenty, dojde k uzavření školy nebo omezení jejího provozu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy