Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Škola youtuberingu chce zlákat Kovyho. Jeho reakce pro eXtra.cz? Nezajímá mě to!

Škola youtuberingu: U2B chce zlákat Kovyho
Zdroj: Profimedia/U2B
+ Další 2 fotografie
Škola

I youtubering se dá vyučovat. V Česku se na to jako jediná zaměřuje multimediální střední škola U2B v Buštěhradu. Přestože by leckdo očekával, že netradiční předmět vyučují známí čeští influenceři známí z YouTube, není tomu tak. Škola najímá experty z řad Google a zmiňované platformy. "Rádi bychom ale získali Kovyho, ten se jako jediný v pedagogice pohybuje," přiznal v rozhovoru pro eXtra.cz ředitel Daniel Černý (25). Redakce proto oslovila i Karla Kováře (25) alias Kovyho. Co na to řekl? 

Střední multimediální škola U2B se zaměřuje na výuku youtuberingu nebo třeba gamingu. Nejen v Česku, ale i v Evropě jde o unikátní projekt, který najdete zatím jen u nás, ve Švédsku a Švýcarsku. Přestože by někteří lidé mohli čekat, že na škole budou učit slavní čeští youtubeři typu Taryho nebo Agraela, opak je pravdou. Škola se podle ředitele Daniela Černého soustředí spíš na technickou stránku věci, a proto najímá odborníky z řad expertů Google a YouTube.

Přesto je jeden slavný youtuber, kterého by škola ráda získala do svého pedagogického sboru. Je jím Karel "Kovy" Kovář, který se proslavil především naučnými videi. Redakce eXtra.cz proto youtubera oslovila, zda o škole slyšel a jestli by ji rád vyzkoušel, pokud by měl jako student na výběr. "O škole jsem nikdy neslyšel. Abych řekl pravdu, tohle není téma, které by mě teď zajímalo," řekl Kovy a s díky odmítl další komentář. Případné námluvy tak nejspíš nebudou jednoduché. Ředitel Černý si s tím ale případně nebude muset lámat hlavu, podle svých slov má kvalitních odborníků dost, třeba češtináře se třemi doktoráty. Detaily o škole se můžete dočíst v níže přiloženém obsáhlém rozhovoru s ředitelem.

Jaká je přidaná hodnota, kterou nabízí škola U2B?

Střední škola U2B se chce etablovat mezi luxusní soukromé školy, odpovídá tomu i naše výuka a školné. Obory youtubering nebo programing nabízí v Evropě jen pár škol: ve Švédsku a Švýcarsku. Méně vzácné je takové studium v Americe nebo Kanadě. Standardní školné u nás zahrnuje výuku podle rámcových programů ministerstva školství a počítáme s proaktivními studenty, kteří se budou účastnit filmových festivalů, e-sportovních soutěží a olympiád.

Škola nabízí tři druhy školného, forma exclusive vyjde ročně na 312 tisíc korun, zatímco standard jen 35 400. Jaké služby navíc zahrnuje první zmíněná varianta?

Ty vysoké cenové kategorie nabízejí řadu nadstandardů. Žáci si mohou půjčovat drahou techniku, mají k dispozici ateliéry i po vyučování, mají odvoz do školy a ze školy, ti nejdražší dokonce limuzínou. Mají osobního administrativního i studijního asistenta na telefonu. Rodiče nemusí na třídní schůzky do školy, třídní učitel přijde k nim. Po maturitě mají bezplatné studium BBA. Aby pořád neseděli u počítače, máme pro ně výuku golfu.

Rozdělujete nějak studenty podle školného?

Studenty ve výuce nerozdělujeme, učitelé ani nevědí, kdo kolik platí. Ceník je veřejně přístupný na školním webu. Zdarma studují žáci s handicapem. Hlásí se k nám i geniální autisté, také vozíčkáři. Ti neplatí nic. Standardní studium vyjde na 2 950 korun měsíčně, premium je za 9 tisíc měsíčně a exclusive dokonce za 26 tisíc měsíčně. Jde o nadstandardní servis, který s výukou souvisí, ale je hlavně po škole. Multimédia nejsou dnes žádný levný koníček.

Podle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy máte 25 studentů. Můžete říci, kolik z nich si platí školné exclusive a kolik žáků nic neplatí?

Žáků s postižením, kteří mají školné zdarma, je letos šest. Žáky se školným Exclusive máme letos 4. Školné ale přímo oni neplatí, protože je za ně formou reciprocity hradí sociální síť zaměřená na hráče.

Když už se bavíme o hráčích, můžete přiblížit, jak vypadá výuka videogamingu?

Ve škole toho žáci zas tolik nenahrají. Doma hrají všichni, taková je už doba. Starší generace hraní her často kritizuje. Spíš proto, že nedovedou předjímat. Antický filozof Platón byl také zděšen z ideje, že by se žáci učili z knih. "Učitel je oheň, ze kterého srší jiskry". Tak jedině viděl učení. Dnes bez učebnic nedá žádná škola ani ránu. My učíme metodou blended learningu. Jde o tzv. převrácenou třídu, kdy se žák dopředu připraví na výuku doma a ve škole potom všechno analyzuje a hodnotí s pedagogem. Od historie počítačových her, přes herní animace, recenze a základy programování. Počítačových hráčů je hodně. Těch, které to živí, už je méně. Spolupráci navazujeme s Asociací českých herních vývojářů, draftují u nás e-sportovní týmy. Mezi multimédia patří i blogerství a žurnalistika, vyučuje u nás i novinář, který recenzuje počítačové hry.

Škola se soustředí kromě videogamingu zejména na výuku youtuberingu. Vyučují u vás někteří známí youtubeři?

Rádi bychom získali Kovyho, ten se jako jediný v pedagogice pohybuje, v plánu to máme ale až příští rok. Fascinuje mě, jak dovede strhnout mladé třeba k dějepisu. Učitelé praktické mediální výuky se rekrutují spíš z expertů od Google a Youtube. Potřebujeme naše žáky naučit pohled odtamtud. Youtube postupně nahrazuje sledování televize, a tak je potřeba i na něj dostat kvalitní obsah. Jsme organizátoři studentského filmového festivalu v Buštěhradu. Letos vyhrálo video s taneční terapií mentálně postižených žáků z praktické školy Euroinstitut. K jejich učitelce Zině Hereitové putovala hlavní cena, ta je také hodně excentrická, jako mnoho našich učitelů. Máme ale i suchopárné pedagogy, třeba češtinář je přísný starší pán se třemi doktoráty.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy