Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Škodovácké tramvaje moderní: 5 typů městských vlaků české firmy, kterými se můžete svézt ve světě

+ Dalších 8 fotografií
Značka Škoda má hodně dlouhou tradici. Historií Škodových závodů, které patřily ve 20. století k největším strojírenským podnikům v Evropě, se však tentokrát zabývat nebudeme. Podíváme se, jak se daří nástupnické firmě Škoda Transportation, z jejíž produkce pocházejí tramvaje, kterými se můžete svést v řadě světových měst.

Krasavice na kolejích

Mimořádně úspěšné a žádané jsou tramvaje řady ForCity. Pro rozličná města byly vyvinuty různé typy a vývojáři v plzeňské Škodovce neusnuli na vavřínech, nýbrž pracují na nových modelech. Aktuálně byl představen vůz ForCity Smart určený pro německé tratě. Až šest desítek těchto kolejových vozidel má být nasazeno do provozu na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg začátkem roku 2021. Pojďme si představit jednotlivé tramvaje řady ForCity, se kterými se na různých místech světa můžeme setkat.

1. Tramvaj ForCity Classic

Jde o tramvaje Škoda 28T, které jsou vyráběny od roku 2014. Dodány byly do tureckých měst Konya a Eskişehir. Tyto vozy jsou stoprocentně nízkopodlažní a obousměrné. Skládají se z pěti článků. Pro tramvajovou dopravu v maďarském Miškolci byla vyvinuta odvozená verze typu Škoda 26T. Tramvaje ForCity Classic vozí cestující i v německé městě Chemnitz.

2. Tramvaje ForCity Smart

Tyto tramvaje byly vyvinuty pro finská města Helsinky a Tampere. V Helsinkách již je v provozu přes sto vozů. Právě z rodiny těchto tramvají vzejdou nové vozy pro německý dopravní podnik Rhein-Neckar-Verkehr.

3. Tramvaje ForCity Plus

Vozidla této řady vyrobila Škodovka pro Bratislavu. Jde o vozy Škoda 29T a obousměrnou verzi Škoda 30T. Celkem bylo vyrobeno 60 kusů. Po třiceti od každé verze.

4. Tramvaje ForCity Alfa

Pak tu máme typ tramvají ForCity Alfa, který je vám nejspíše moc dobře známý. Tento stoprocentně nízkopodlažní vůz byl vyvinut pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Těchto tramvají s neotřelým a nadčasovým designem má pražský dopravní podnik ve své flotile 250. Odvozený typ jezdí v lotyšské Rize.

5. Tramvaje Elektra

Tramvaje Elektra nejsou sice z rodiny ForCity, ale nám se líbí, a tak je nemůžeme nezmínit. Jezdí nejenom po Praze, ale také po dalších krásných městech. Například po Brně, Portlandu, Wroclawy nebo Cagliari.

Mohlo by vás zajímat

Další články