Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Sklenice džusu zvyšuje šanci na rakovinu, tvrdí nová studie: Co na to český lékař?

Sklenice džusu zvyšuje šanci na rakovinu, tvrdí nová studie: Co na to český lékař?
Zdroj: oficiální zdroj
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Nová studie
Odborníci v nové studii tvrdí, že vypitím jedné sklenky ovocného džusu či slazeného čaje zvyšujete riziko rakoviny. Lidé žijí v přesvědčení, že přírodní ovocná šťáva je zdravá. Tak tomu ale podle nového výzkumu není, protože je plná cukrů. Co k problematice říká český lékař?

Jedna sklenice čerstvého ovocného džusu za den vám zvyšuje riziko rakoviny o 12 %, prokazuje studie. Podle výzkumníků nezáleží na tom, jestli je ovocná šťáva čerstvě vymačkaná či koupená v láhvi. Na zvýšené rizio vzniku rakoviny vám stačí 100 ml ovocné šťávy za den.

Pokud vypijete stejný objem jakéhokoliv jiného slazeného nealkoholického šumivého nápoje, zvyšujete riziko vzniku rakoviny na 19 %. Dokonce i čaj se dvěma kostkami cukru je škodlivější než plechovka Coca-Coly.

Nealkoholické nápoje jsou největším příjmem cukru u dětí a dospívajících. "Lidé žijí v přesvědčení, že 'přirozené' se automaticky rovná zdravé, což prostě není nutností," sdělil profesor Nikolai Petrovsky z Flinders University v Austrálii. Podle něho jsou například takzvané smoothie stejně špatné jako uměle slazené nápoje, ne-li horší.

Výzkumníci z pařížské Sorbonny pozorovali 101 257 osob v průměrném věku 42 let. Tým je zkoumal po dobu 5 let a každých šest měsíců museli vyplnit 24hodinový stravovací dotazník. Z výsledků vyplynulo, že za každých 100 ml vypitých za den se riziko rakoviny u člověka zvýšilo o 18 %, u ovocné šťávy o 12 %.

Co na to český lékař? Je zdrženlivý

Oslovili jsme českého odborníka, aby nové poznatky okomentoval. "Obecně cukry a příjem sacharidů se nepopisují jako přímý rizikový faktor pro vznik nádorového onemocnění. Ale mohou vést ke zvýšení rizika vzniku metabolického syndromu - tam spadá třeba cukrovka a jiná onemocnění, se kterými se mohou pojit další komplikace," řekl pro eXtra.cz onkolog Jan Špajda.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy