Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Skandování, ohně, snaha o zmaření sčítání a zásahy policie: Volby rozpoutaly v USA drsné protesty

Skandování, ohně, snaha o zmaření sčítání a zásahy policie: Volby rozpoutaly v USA drsné protesty
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
volba prezidenta
Volby prezidenta v USA už tradičně rozpoutaly řadu protestů. K vítězství má aktuálně lépe nakročeno Joe Biden, to vyhnalo do ulic příznivce Trumpa, kteří se například v Michiganu pokusili narušit sčítání hlasů tím, že se snažili dostat do sčítací místnosti. Bidenovi voliči se pak shromažďují především proto, že stávající prezident chce sčítání hlasů zastavit.

Ačkoliv ještě ve středu ráno to vypadalo, že Donald Trump v prezidentských volbách těsně porazí svého oponenta, další sčítání ukázalo, že tomu dost možná bude naopak. Joe Biden pevně věří tomu, že se blíží vítězství, stávající prezident se ovšem nehodlá s porážkou smířit a jeho kampaň oznámila, že podala žalobu k zastavení sčítání hlasů. V některých státech pak chce nechat hlasy přepočítat.

Už před volbami bylo jasné, že bitva republikánů a demokratů nebude probíhat jen v televizních debatách. Prezidentské volby totiž tradičně provází i řada protestů a při souboji tak těsném, jaký Trump a Biden vedou, nebylo pochyb o tom, že lidé vyjdou do ulic a budou podporovat svého favorita. Tyto protesty ovšem neprobíhají poklidně a majitelé obchodů i restaurací v centrech se pečlivě připravili na ochranu svého majetku.

Podle policie byla zatím většina protestů relativně poklidná, někteří jedinci ovšem například zakládali ohně a byli zatčeni. Nejděsivější situaci způsobili republikáni, kteří přišli v Arizoně ke sčítací místnosti a chtěli proces narušit. V tomto státu zatím vede Biden a před budovou v davu lidí se nacházeli i ozbrojení civilisté. Někteří z nich si podle televize CNN přinesli dokonce poloautomatické pušky.

Střet dvou táborů

Zatímco příznivci Donalda Trumpa v ulicích brojí za zastavení sčítání hlasů, Bidenovi voliči šli bojovat za pravý opak. Transparenty se to ve velkých městech jen hemží a demokrati jsou naštvaní, že šli volit jen proto, aby jejich hlas někdo zpochybňoval a nezapočítal.

Ve státě Nevada pak došlo ke střetu těchto dvou táborů, přičemž ten se naštěstí zatím obešel bez drsnějších potyček. Lidé na sebe hlavně pořvávají, zastánci Trumpa totiž přišli s transparenty, na nichž tvrdí, že jim demokraté kradou volby a ovlivňují je ve prospěch Bidena. Jejich tvrzení však nejsou podložena žádnými důkazy.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy