Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Skandál ve Vsetíně: Mladíka nechali čekat v bolestech na operaci, zemřel na otravu krve

Skandál ve Vsetíně: Mladíka nechali čekat v bolestech na operaci, zemřel na otravu krve
Zdroj: Vsetínská nemocnice
vyšetřování
Vsetínská nemocnice přijala 26letého muže s bolestmi břicha. Na operační sál se však nedostal, nebylo prý možné zákrok provést. Muže mohli přijmout na jiném pracovišti až následující den ráno, čehož se však mladík nedožil. Jeho zdravotní stav se rapidně zhoršil a zemřel na otravu krve. Dědeček zesnulého mladíka se snaží docílit spravedlnosti a vypadá to, že se mu to i podaří.

K tragédii došlo v roce 2017. Lékaři ze vsetínské nemocnice diagnostikovali 26letému muži obstrukci žlučových cest pravděpodobně při žlučových kamenech. Mladíkovi potřebovali zprůchodnit žlučové cesty, k čemuž byl zapotřebí zákrok, ke kterému není nemocnice uzpůsobena. Ošetřující lékař proto kontaktoval pracoviště, které takový zákrok může provést. Nejdříve však mohli až druhý den ráno.

U mladíka šlo o čas, přesněji měl jen hodiny. Jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že jej nebylo možné převézt a odpoledne mladík v nemocnici ve Vsetíně zemřel na otravu krve. Jeho dědeček se rozhodl vše řešit právní cestou a podal trestní oznámení pro podezření z usmrcení z nedbalosti.

V souladu s lékařskými předpisy

Policie si nechala zpracovat znalecký posudek, podle něj však nemocnice jednala v souladu s lékařskými postupy, čímž se nedopustila žádného pochybení. Znalec se pozastavil jen nad tím, proč zákrok neproběhl dřív. Pak však usoudil, že "jelikož nebyla tato vyšetření v nemocnici ve Vsetíně uskutečnitelná, tak jejich rychlejší realizace nebyla možná". Uvedl to podle ČTK Ústavní soud, který se teď přidal na stranu dědečka zesnulého mladíka.

Vyšetřování proto bylo odloženo, podle policie nedošlo ke spáchání trestného činu, s čímž dědeček rozhodně nesouhlasil. Požádal tedy slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí v Bratislavě, aby mu vylíčili svůj odborný pohled. Ten zněl úplně opačně.

"Vzhledem k nedostupnosti řešení první a druhé volby bylo podle vyjádření na místě vykonat včas chirurgickou intervenci s kompletním servisem žlučových cest přímo v nemocnici – v takovém případě by pacient měl naději na přežití," uvedl Ústavní soud. Policisté si opět vyžádali znalecký posudek, ten však zněl úplně stejně jako poprvé. Když dědeček neuspěl u okresního, ani u krajského soudu, podal stížnost u Ústavního soudu, který se konečně postavil na jeho stranu.

Policie musí případ znovu prošetřit

Ústavní soud si stojí za tím, že úmrtí nebylo rychle a důkladně prošetřeno a vyšetřování se protahovalo zbytečně. "A zejména nekriticky převzaly závěry znaleckého posudku, přestože je vnitřně rozporný, a nevypořádaly se přijatelně ani se závěry odborného vyjádření konzultanta. Některé stěžejní otázky trestního řízení nebyly objasněny vůbec, neboť je nikdo ani nepoložil. Což je v případě úmrtí mladého, jinak zdravého člověka v nemocnici z důvodu poměrně běžného onemocnění žlučových cest alarmující," dodal Ústavní soud.

Podle Ústavního soudu tedy nemocnice pochybila a policie jakbysmet. "Orgány činné v trestním řízení neprověřily podezřelé úmrtí ve Vsetínské nemocnici dostatečně rychle a efektivně, neboť u nich došlo jednak k neodůvodněným průtahům, a jednak - což je závažnější - také k nedostatečnému objasnění skutkového stavu," zněl rozsudek. Znalec by podle Ústavního soudu měl doplnit svůj posudek o další důležité body a policie by si měla vyžádat ještě revizní posudek kvůli rozporu s těmi předešlými. Vyšetřování bude pokračovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy