Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Skandál v ostravském domě seniorů Slunečnice: Policie obvinila ošetřovatelky z týrání

Skandál v ostravském domě seniorů Slunečnice: Policie obvinila ošetřovatelky z týrání
Zdroj: Profimedia.cz
Dům seniorů
Policie obvinila dvě bývalé ošetřovatelky domova pro seniory Slunečnice v Ostravě-Porubě z týrání klientů. Uvedl to server Seznam.cz. Loni portál zveřejnil několik reportáží, v nichž uvedl, že část zaměstnanců domova ponižovala klienty. Na jejich základě se policie začala situací v zařízení zajímat.

Změna v přístupu policie nastala před několika týdny. "Ve věci podezření ze zločinu týrání svěřené osoby vztahující se k ostravskému zařízení lze aktuálně sdělit, že vyvstaly nové skutečnosti a kriminalisté v současné době realizují úkony trestního řízení," uvedla pro Seznam.cz mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Dvě ženy jsou stíhány

Podle informací Seznam Zpráv jsou trestně stíhány dvě pečovatelky, které působily ve Slunečnici a jejichž chování zmapovala právě série reportáží Ve stínu Slunečnice. "Bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro zločin týrání svěřené osoby," uvedla ostravská žalobkyně Jana Feberová, která nad případem dohlíží.

Podle ní je vyšetřování na začátku. Obviněné osoby byly už podle žalobkyně vyslechnuty a vyšetřování pokračuje mimo jiné výslechy svědků. "V tuto chvíli nebudeme zveřejňovat další informace o probíhajícím trestním řízení," dodala.

Pečovatelky se chovaly vulgárně

Seznam.cz zveřejnil sérii reportáží, podle kterých část personálu ke klientům městského zařízení přistupovala nevhodně, vulgárně a ponižujícím způsobem. Reportáž vychází i z výpovědi někdejší pečovatelky Gabriely Lhoťanové, která mluvila o nevhodném a vulgárním chování části zaměstnanců ke klientům domova. Podle ní jsou staří lidé v domově uráženi a ponižováni.

Primátorův náměstek Zbyněk Pražák už dříve řekl, že nikdy nelze vyloučit, že by se v jednotlivých případech mohl personál zachovat chybně a nevhodně. Odmítl ale, že by šlo o plošný a systémový problém. Řekl, že provedená kontrola z magistrátního odboru sociálních věcí žádné závady nenalezla.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy