Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Skandál na Slovensku: S opsanými pracemi se roztrhl pytel, přiznal se i premiér Matovič

Skandál na Slovensku: S opsanými pracemi se roztrhl pytel, přiznal se i premiér Matovič
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Opisování v diplomce
Podobně, jako se v Česku řešila opsaná práce bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé, i na Slovensku řeší podobné problémy. Deník N přišel s tvrzením, že premiér Igor Matovič (47) opsal svou diplomovou práci z roku 1998. Po předsedovi parlamentu Borisi Kollárovi a ministru školství Branislavu Gröhlingovi tak jde o třetího politika z vládnoucí koalice, který v poslední době čelí podezření z plagiátorství.

.Podle Deníku N opisoval Igor Matovič ve své práci ze dvou knih. Mělo by tak jít o stejný plagiát, jakým byla rigorózní práce bývalého předsedy slovenského parlamentu za Slovenskou národní stranu Andreje Danka. A právě v tom je současná situace pikantní.

„Samotný Matovič patřil kdysi mezi největší kritiky, kteří dávali Dankovi najevo, že pro takovýto přešlap by měl v politice skončit. Bojoval proti němu, i když se dopustil stejného podvodu,“ uvedl deník. V případě opisování předsedy parlamentu Borise Kollára přitom Matovič netrval na jeho odstupu a v podstatě ho podržel ve funkci. To se ale nedá říct o Dankovi.

Školu prý flákal

Matovič, který studoval v letech 1993 až 1998 na Fakultě managementu Univerzity Komenského v Bratislavě, se k obvinění z plagiátorství okamžitě vyjádřil. Podle jeho slov si nepamatuje, zda ve své práci na téma Daňový systém a jeho vliv na podnikatelské subjekty, správně citoval. Podle Deníku N to ale vypadá, že ne.

„Pokud to tak je, ukradl jsem něco, co mi nepatřilo, jsem de facto v této věci zloděj, což je smutné a určitě ne na chválu. Nikdy jsem se svým titulem nechlubil, nikdy jsem si ho iniciativně nepsal a ani do občanského průkazu jsem si ho nedal. Proč? Protože jsem školu poslední dva ročníky doslova flákal a veřejně jsem to xkrát přiznal,“ připustil svůj přešlap slovenský premiér.

Jak sám Matovič říká, školu měl až na druhé koleji, protože se věnoval firmě, kterou založil během studia. Tomu se tak moc nevěnoval. „Na ty poslední dva roky nejsem vůbec hrdý,“ dodal předseda vlády.

Časem je připraven odstoupit

Matovič je prý připraven kvůli plgiátorství odstoupit, ale až poté, co splní vše, co slíbil voličům. Mezi tím nemá problém vrátit titul. „Pak si půjdu žít opět svůj klidný soukromý život. S čistým svědomím a bez titulu. Omlouvám se všem studentům, kteří dokázali vystudovat bez jediného opisování, našeptávání a jiných fintiček. Upřímně vás obdivuji,“ uznal Matovič.

V Česku známe z nedávné doby podobný případ. Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá opisovala v diplomové práci o chovu králíků, což v Česku vyvolalo velký skandál. Ta následně odstoupila z funkce. Opisovat měl ve své práci i člen KSČM Zdeňek Ondráček, který se proslavil tím, že jako člen bezpečnostní služby krvavě potlačil listopadové protesty na Národní třídě v roce 1989.

Související články

Další články