Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Skandál na letišti: Češi se vrátili z Tunisu se zfalšovanými testy, vůbec na ně nešli

Skandál na letišti: Češi se vrátili z Tunisu se zfalšovanými testy, vůbec na ně nešli
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Část cestujících na pražském letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu na koronavirus, ačkoli ho neabsolvovali. Na dotaz ČTK k opětovnému testování turistů vracejících se letecky z Tuniska do Prahy to dnes uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podle CK Blue Style to nebyl případ jejích klientů, řekla dnes ČTK mluvčí CK Ilona Topolová. Přetestování si v sobotu večer vyžádala cizinecká policie. Kulhánek uvedl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News, že nechá prověřit, zda byl postup oprávněný.

"Situaci jsme prověřili u ministerstva vnitra. Problém byl, že část cestujících na letišti přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoli testování vůbec nepodstoupili," uvedl dnes Kulhánek. "Zároveň jsem požádal ministerstvo zdravotnictví o metodický pokyn pro cestovní kanceláře, kde by se jasně uvedlo, jaké praktiky testování jsou v souladu s ochranným opatřením k cestování a jaké nikoli," doplnil.

Hamáček se omluvil

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes omluvil zadrženým cestujícím. Vyzval policejního prezidenta Jana Švejdara, aby jednal se zástupci cestovních kanceláří.

Podle Hamáčka měla policie pocit, že certifikáty o provedeném testování mohou být padělané. "Proběhlo ověřování a minimálně v jednom z případů se ukázalo, že padělané nejsou. Asi je na místě se omluvit cestujícím ze dvou letů, které byly zadrženy, takže já to tímto činím, omlouvám se jménem ministerstva vnitra, i když to nebyl nějaký zlý úmysl. Na základě poznatků, které policisté měli, konali svou povinnost," řekl.

Všichni cestující CK Blue Style mají podle Topolové platné testy prováděné akreditovaným zdravotnickým zařízením. Společnost Poliklinika Anděl podle ní garantuje, že testy jsou prováděny řádným způsobem a pouze lidmi, kteří mají k uvedenému úkonu potřebné oprávnění. "Všechny oficiální dokumenty jsme předali cizinecké policii a věříme, že se tato situace nebude opakovat a klienti cestovní kanceláře Blue Style nebudou vystaveni dalším bezdůvodným komplikacím," dodala.

Lidé byli zadrženi na několik hodin

Podle informací ze sociálních sítí a médií turisté cestující z Tuniska, převážně rodiny s dětmi, byli zadrženi na Letišti Václava Havla několik hodin. Na letišti zajišťuje testování cestujících společnost GHC Genetics. Podle jejího tiskového prohlášení byla laboratoř v sobotu požádána, aby posílila provoz odběrového místa na ruzyňském letišti z důvody potřeby otestovat 140 osob, u nichž bylo podezření, že jejich test nesplňuje požadavky pro vstup do Česka.

"V kontextu s dalším průběhem celé události byly nakonec otestovány jen dvě osoby antigenním testem. Samotný postup při řešení celé situace je v plné kompetenci cizinecké policie a dalších kompetentních orgánů," uvedla laboratoř.

Podle Hamáčka je potřeba zlepšit komunikaci mezi cestovními kancelářemi a policií. "Určitě by pomohlo, kdyby Asociace cestovních kanceláří dala dohromady seznam všech certifikovaných lékařů, a ten byl k dispozici policistům," poznamenal vicepremiér.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy