Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Skandál českolipské policie! Spletla si pěstitele technického konopí s dealery a zaútočila!

Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních
kontrolních mechanismů, přiznala mluvčí.
Zdroj: Profimedia.cz
Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou, zemědělce s dealery a vznikl z toho incident, který v Česku nemá obdoby. Úterní zážitek Jana Bešíka, který o zásahu policie při sklizni technického konopí informoval na svém profilu na Facebooku, zvedl ze židle nejednoho jeho čtenáře. Jak to všechno bylo?

V úterý 29. září bylo pořádně rušno během obyčejné sklizně technického konopí v Bukovanech u Sloupu na Českolipsku. Podle Jana Bešíka, majitele firmy Mabeko, který incident komentoval na Facebooku, došlo k mírně řečeno roztržce mezi policisty a dělníky, kteří konopí sklízeli. „V dopoledních hodinách byli sběrači technického konopí pro firmu Mabeko přerušeni bleskovým zásahem dvou policejních posádek z Policie Česká Lípa, kteří si zřejmě nezjistili řádně informace od Celní správy ČR o povaze rostliny technického konopí a poli, kde se nachází,“ uvedl Bešík.

„Na místě sklizně byl při zásahu zraněn sedmnáctiletý chlapec a jeho otec dávkami slzného spreje z bezprostřední vzdálenosti do obličejů, lidé spoutáni tak, že si nemohli 20 minut otřít hořící oči, měli pouta za zády a dokonce došlo i na surové donucovací prostředky (teleskopické obušky). Policista si údajně špatně vyložil pohyb jednoho z účastníků, který po zvolání ‚jménem zákona položte, co máte v rukou‘ začal příliš pomalu odkládat chléb na zem. Sběrači začali vstávat, v tu chvíli podle očitých svědků policista zezadu napadl jednoho ze sběračů, další tři jej mlátili kovovými teleskopickými obušky, aby ho opět dostali na zem, syn napadeného se chtěl otce zastat a schytal plnou dávku slzného plynu do obličeje. Přitom policisté stříkali slzným plynem tak zběsile, že se jim samotným dostal do očí. Další otec rodiny kryl svým tělem svého 9letého a 12letého chlapce, děti křičely hrůzou,“ popisuje Bešík s tím, že policisté dokonce měli vytasit i služební zbraně. Jeden člověk měl skončit v péči lékařů na poliklinice v Novém Boru. Ostatní sběrači jsou v šoku, bojí se a zpátky na pole se jim pochopitelně z obav nechce.

A v šoku je i Jan Bešík, se kterým jsme měli možnost hovořit. Podle jeho slov se sešli při policejním zásahu dva předsudky, jednak vůči konopí, jednak vůči Romům. Ano, právě Romové byli těmi sběrači, kteří pracovali na poli. Policie na pole přijela rychle, policisté měli bez otázek rovnou zasahovat.

Redakce eXtra.cz pochopitelně oslovila i českolipskou policii. Policejní mluvčí Ivana Baláková potvrdila, že policisté prověřovali okolnosti sklizně konopí, která u Bukovan probíhala, a to na základě získaného poznatku. Máme si to jinými slovy vysvětlovat, že nějaký aktivní občan volal policii, protože si myslel, že jde o marihuanu? Ostatně o zásahu na udání s námi hovořil už i Bešík, který potvrdil, že jeho pěstovaná technická odrůda konopí neobsahuje kriminalizované THC. Neobsahuje halucinogen a pro zdraví člověka je naprosto neškodná.

„V tu dobu na poli pracovalo 10 osob, které policisté poučili o důvodu jejich kontroly a vyzvali je k tomu, aby s nimi spolupracovaly. Vzhledem k tomu, že jeden z mužů opakovaně neuposlechl výzvy policistů a při následném pokusu policistů o jeho zajištění kladl aktivní odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev policistů neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který tento probíhající zákrok hrubě narušoval. Proto policisté použili donucovacího prostředku i proti němu,“ uvedla mluvčí. O zmíněných donucovacích prostředcích píšeme již výše.

Oba muži skončili na obvodním oddělení policie v Novém Boru, odkud byli po ověření totožnosti propuštěni po dvaceti minutách. „Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení,“ dodala mluvčí s tím, že průběhem zákroku se budou ještě zabývat „v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů“.

Případ budeme dále sledovat a připravujeme další podrobnosti.

Související články

Další články