Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Situace v Rusku je alarmující: Pod pohrůžkou nutí do práce nemocné a nezkušené mediky

Nemocnice v Petrohradě nesplňuje sanitární normy.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Počty nových případů nákazy koronavirem v Rusku jsou v posledních dnech velmi vysoké. Jen o víkendu přibylo přes dvacet tisíc nově nakažených pacientů. Celkově je v zemi evidováno 155 tisíc pozitivně testovaných osob. Tamní nemocnice nestíhají a zoufale jim chybí zdravotnický personál. Vláda dokonce údajně nutí chodit do práce i nemocné lékaře či těhotné medičky. Na covid-19 zemřelo v Rusku už 89 lékařů a sester.

Vedle Spojených států je Rusko země s nejrychlejším nárůstem nakažených. V posledních dnech se tamní situace ještě zhoršila a Rusko už eviduje téměř 160 tisíc nakažených a 1451 obětí.

Speciální péče pro státníky

Nakažených přibývá i mezi funkcionáři. Pozitivní test vyšel u premiéra Michaila Mišustina i ministra strojírenství Vladimira Jakuševa a jeho náměstka. Všichni leží na speciálním oddělení, kam se ale běžný Rus nedostane.

Otřesné podmínky pro pacienty

Běžní občané jsou hospitalizováni v nemocnicích, které jsou podle kontrolní sněmovny v absolutně nedostačujícím stavu a zdaleka nesplňují sanitární normy. V mnoha nemocnicích není ani zaveden vodovod či kanalizace. Podle slovenského Denníku N se musí pacienti petrohradské nemocnice spokojit se dvěma sprchami na 38 pokojů. To znamená ideální podmínky pro šíření koronaviru.

Ani lidé, kteří se léčí v domácí karanténě, na tom nejsou o nic lépe. Většina nakažených žije ve městech v tzv. komunálních bytech, kde se musí několik pokojů dělit o společnou kuchyň a sociální zařízení.

Pokud odmítnou, hrozí jim vyhazov

I přesto, že ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov veřejnost ujistil, že zdravotnický systém má dostatek ochranných pomůcek, ve skutečnosti tomu tak není. Proto se už několik desítek lékařů a sester nakazilo. Podle neoficiálních seznamů podlehlo nákaze už 89 zdravotníků. S tím souvisí velký nedostatek personálu. Vláda údajně nutí sloužit v nemocnicích i nemocné či nekvalifikované lékaře a dokonce i těhotné studentky medicíny.

Tuto situaci zjistili reportéři ruského investigativního portálu Insider, kterým se lékaři a sestry svěřili. Pokud prý medici práci v nemocnici odmítnou, hrozí jim vyloučení z fakulty.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy