Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Šířila hoaxy a nyní čelí obvinění: Zastavme vakcinační holocaust, hlásala lékařka Iveta Křížová

Lékařka Iveta Křížová je obviněná z šíření poplašných zpráv
Zdroj: pixabay
Šíření hoaxů

Pražská lékařka Iveta Křížová je obviněna z šíření poplašné zprávy. Na internetu i v dopise určeném některým veřejným činitelům šířila, že lidé po očkování proti koronaviru hromadně umírají a že se jedná o „vakcinační holokaust”.

Šéfka pražské soukromé kliniky estetické medicíny Křížová sama sebe označuje za praktickou lékařku, jež se pohybuje „dvacet let v první linii“. „Trestní stíhání bylo zahájeno 14. července pro zločin šíření poplašné zprávy. Jde celkem o šest skutků, které se nesou v podobném duchu. Tedy zveřejnění různých tvrzení typu ‚zastavme vakcinační holocaust‘ nebo příspěvek o úmrtí poloviny pacientů z domova důchodců,“ řekla Právu Blanka Valsamisová, šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4.

Hoaxy šířila během nouzového stavu

Za zmíněný zločin by hrozily maximálně dva roky vězení. Protože se ale většina výroků objevila v době nouzového stavu, viní policie Křížovou v nejpřísnějším odstavci, kde je uvedeno „spáchá-li čin za stavu ohrožení státu“. V takovém případě může u soudu dostat trest v rozmezí od dvou až do osmi let vězení.

Usnesení obdrželo zastupitelství teprve tento týden. Zatím prý proti němu Křížová stížnost nepodala, což ale lze očekávat. Křížová Právu v úterý nebrala telefon.

Křížová se na Facebooku netají odporem k vakcinaci, který dává najevo i v posledních příspěvcích. Na přelomu ledna a února však začala šířit, že v Ostravě „došlo k hromadným úmrtím po vakcinaci“.

Padlo i obvinění

Trestní oznámení na lékařku podal šéfredaktor webu Jan Cemper, který se se serverem Manipulátoři.cz snaží dlouhodobě vyvracet dezinformace. Případ poté z podnětu žalobců z Prahy 4 převzala pražská kriminálka a po několika týdnech zahájila úkony trestního řízení, protože podezření, že se Křížová mohla šíření poplašné zprávy dopustit, bylo vážné. Po pěti měsících od oznámení nakonec padlo i obvinění.

Mimo jiné by se mělo týkat článku s názvem „Hromadná úmrtí po vakcinaci na Covid v Ostravě, otevřený dopis poslanci Volnému“. V příspěvku adresovaném zákonodárci Lubomíru Volnému mimo jiné píše, že jde o „podvodnou kriminálně vykonstruovanou údajnou pandemii zvanou Covid“.

„Jedná se zejména o hromadná úmrtí po vakcinaci. Je mi známo, že k nim došlo v Ostravě, o čemž jste byl prý již informován, a údajně již případ řeší kriminální policie,“ napsala podle Cempera Křížová, informovaly Novinky.cz.

Zastavme vakcinační holocaust!

Stíhání by se podle informací Práva mělo týkat i dopisu, který je nadepsán „Zastavme vakcinační holocaust – pište starostům a ředitelům nemocnic“. Uvádí v něm, že „vakcinace proti Covid 19 jsou pokusy na lidech a zločin proti lidskosti“. „Na toto bylo podáno trestní oznámení a věcí se zabývá kriminální policie, stejně jako i případy hromadných úmrtí po vakcínách zejména v domovech pro seniory. (...) Důrazně Vás žádám, abyste tuto vakcinační genocidu a zločin proti lidskosti okamžitě zastavil,“ psala tehdy Křížová v dopise starostu Mlčákovi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy