Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Silvestr v dobách komunismu: Chlebíčky s gothajem, levný alkohol a diskotéky s pravidly

Zdroj: Facebook/Socialismus
+ Další 4 fotografie
historie
Dávno pryč jsou doby, kdy se v Česku slavil Silvestr nad televizními estrádami, s chlebíčky s gothajem a laciným šumivým vínem nebo na diskotéce s předem schváleným playlistem. Lidé stále častěji vyrážejí vítat příchod nového roku do exotických zemí i vyhlášených lyžařských středisek, letos tomu tak kvůli pandemii koronaviru není, ale novoroční oslavy doma budou stále na úplně jiné úrovni než před lety.

Za komunismu vypadaly silvestrovské oslavy tak, že si rodina koupila za padesát tehdejších korun chlebíčky, za stovku čtyři lahve vína a karton cigaret za osmdesát korun. Celkem tak rodinu vyšla oslava příchodu nového roku 330 českosloven­ských korun a víc si většinou dovolit nemohla.

Na řeznických pultech to vypadalo jinak než dnes. Regály zely prázdnotou, a když se v nich objevilo maso, tak nevalné kvality. Na obrovské pohoštění k oslavám Silvestra lidé většinou neměli peníze ani pomyšlení, koneckonců spousta z toho, na čem si dnes během takových oslav pochutnáváme, bylo nedostupné nebo podpultové zboží.

Když se lidé zrovna nebavili u televizních estrád, hlavně omladina vyrážela na diskotéky. Tehdy řádili na našich diskotékách jezdci na deskách v čele s Michalem Davidem a jeho nezapomenutelným pianem. Komunisté tuto kratochvíli lidem dovolili, ale všechno mělo svá pravidla. Playlist musel být vždycky předem schválen a navíc se v průběhu večera musely dělat přestávky.

Související články

Další články