Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Silvestr si užijeme mnohem déle! Bude totiž o jednu sekundu delší!

Nezapomeňte si před půlnocí přidat sekundu navíc!
Zdroj: profimedia.cz
Než vypuknou oslavy nového roku, tak se těsně před půlnocí posune čas na celém světě o jednu vteřinu. Na místě nultého poledníku bude přestupná sekunda vložena těsně před začátkem roku 2017. A tak si ji k odpočtu navíc přidáme! Od té doby, co se přestupná sekunda zavedla, se už 26x změnil čas.

Možná jste o přestupné sekundě nikdy neslyšeli, ale hlavní je, že ji máme k dobru. Zavedena byla v roce 1972 a od té doby se čas posouval už 26×. Vzhledem k tomu, že se zpomaluje zemská rotace vlivem Měsíce, den se tak prodlužuje. A může za to například zemětřesení, které rychlost a směr rotace ovlivňuje.

Podle Mezinárodní služby rotace Země (IERS) se obvykle zavádí na konci června nebo prosince těsně před půlnocí. Prakticky to znamená, že po čase 23:59:59 následuje 23:59:60 a teprve poté nastane 00:00:00 následujícího dne. Takže až budete odpočítávat sekundy do nového roku, přibude vám jedna navíc. A na tu byste rozhodně neměli zapomenout.

Poslední přestupná sekunda byla přidána 30. června 2015, ale je možné, že ji ani nikdo z nás nezaregistroval. Tak nezapomeňte, silvestr si užijeme o sekundu déle!

Související články

Další články