Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vražedné lijáky: Bouřky v Česku zabily ženu (†48), po dalším člověku se pátrá

Vražedné lijáky: Bouřky v Česku zabily ženu (†48), po dalším člověku se pátrá
Zdroj: HZS OK
+ Dalších 11 fotografií
Velké škody
V noci na pondělí některé části Česka zasáhly silné bouřky doprovázené deštěm. Před nebezpečím povodní varovali meteorologové pomocí výstrahy, která byla platná především pro Šumpersko a Uničovsko. Hasiči museli z několika obcí na Olomoucku evakuovat obyvatele, protože situace byla opravdu vážná. O život přišla osmačtyřicetiletá žena a další člověk se stále pohřešuje.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí. Bohužel jejich nejhorší předtuchy se vyplnily. Silné bouřky zasáhly především východ republiky, přičemž největší škody nepřívětivé počasí napáchalo v Olomouckém kraji

Škody

Hasiči vyjížděli k postiženým oblastem od nedělní 20. hodiny, kde v obcích zachraňovali a evakuovali tamější obyvatele. Následky silných bouří řešili hasiči nejvíce na Uničovsku a Šumpersku. Během noci hasiči zaznamenali téměř 160 událostí, kam museli vyjíždět. V Uničově jich evidovali 90 a na Šumperku 50.

Smrt

"V postižené oblasti se jedna osoba pohřešuje, jedna osoba byla nalezena mrtvá. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Na mnohých místech dosahovala voda přes metr vysoko. "Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka," uvedla Balážová. Ve vyjmenovaných obcích hasiči evakuovali a zachránili desítky obyvatel. Vyprostili též osoby uvázlé v zatopených automobilech. Zachránili rovněž několik lidí, které strhl proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. V Uničově jednotky pomocí traktorbagru čistily jez zanesený naplaveninami.

"Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení. Na některých místech čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů už během noci. Hlavní likvidační práce a odstranění následků přívalových srážek však jednotky teprve čeká," řekla mluvčí s tím, že odčerpávání vody z domů a sklepů přijde na řadu během dneška.

Ve fotogalerii se můžete podívat děsivé fotky z míst, kde hasiči během noci zasahovali.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy