Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Silné bouřky pustoší Česko: Zatopené domy, rozvodněné řeky a vyvrácené stromy

Zdroj: Twitter
Předpověď počasí
Extrémně vysoké teploty tentokrát pro změnu vystřídaly silné bouřky, které pustoší Česko. V úterý v noci se přes Českou republiku přehnaly silné bouřky, které hasičům a záchranářům komplikovaly život. Nejvíce práce měly záchranné složky na Olomoucku. Meteorologové z ČHMÚ ale varují, že bouřky nás jen tak neopustí.

"Ve středu se očekává ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 40 mm, kroupami nad 2 cm a nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h). V kombinaci s vydatnějším deštěm může v celkovém úhrnu ojediněle spadnout 40 až 70 mm srážek," varují meteorologové.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky."

V noci ve středu očekávejme většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle silné. Přes den oblačno až zataženo, na jihu a východě přechodně až polojasno. Místy, odpoledne od západu postupně na většině území přeháňky nebo déšť. Místy bouřky, ojediněle i velmi silné. Večer na západě Čech slábnutí srážek a částečné ubývání oblačnosti.

Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na západě Čech kolem 23 °C. Čtvrtek bude velmi podobný. Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Na východě zpočátku

až zataženo a místy doznívající déšť, ojediněle i silné bouřky. Ráno místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C, v západních Čechách kolem 13 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C.

"Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," varují meteorologové lidi, aby si dávali pozor.

Silné bouřky se začaly nad Českem vyskytovat v úterý podvečer a způsobily lidem plno škod na jejich majetku. Nejvíce práce měli hasiči na Olomoucku. Museli řešit rozvodněné řeky, popadané stromy a zatopené sklepy.

Související články

Další články