Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Šílíte z akné? Zde jsou odpovědi naší odbornice v péči o pleť, které vám jistě pomohou!

Správná péče o pleť je vždycky základ.
Zdroj: Profimedia.cz

Možná ani nevíte, že kůže je největším orgánem lidského těla a odráží se na ní vliv nejen vnějšího, ale i vnitřního prostředí.

Vše, co jíte a pijete, jak se k pokožce chováte a jak o ni (ne)pečujete, se následně projeví na vašem celkovém vzhledu.

A právě letní období, zejména doba prázdnin, kdy se intenzivně opalujeme, se stává velmi náročným obdobím v péči o pokožku, a proto jsme pro vás mimořádně připravili poradnu s lékařkou-dermatoložkou Veronikou Brázdilovou.

Chtěli jste vědět, jak se správně starat o pleť, aby byla zdravá, nebyli jste si jisti, zda o ni pečujete správně, a trápilo vás akné. Ptali jste se na všechno, co vás ohledně pokožky kdy zajímalo!

MUDr. Veronika Brázdilová vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a složila atestaci z dermatovene­rologie. Pracuje jako ambulantní dermatolog na poliklinice Praha 4, Roškotova ulice, a speciálně pro vás si našla čas zodpovědět vaše nejčastější a nejdůležitější dotazy, její odpovědi vám zde přinášíme a věříme, že pomohou všem.

1) Michaela P.

Otázka: Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, co bych měla používat na černé tečky? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, černé tečky zvané komedony jsou projevem lehké formy akné, k léčbě většinou stačí režimová opatření a správná péče o pleť. Veškerá kosmetika, kterou používáte, by měla být tzv. nekomedogenní. Při léčbě je většinou úspěšná lokální léčba, která by měla snížit tvorbu kožního mazu, zbavit se přebytečných zrohovatělých buněk a zastavit množení bakterií. Z lokálních léků se používají léky s obsahem retinoidů, benzoylperoxidu, kyseliny azelaové nebo s antibiotiky. Bez lékařského předpisu lze nyní koupit v lékárně krém s kyselinou azelaovou s názvem Skinoren, který působí proti tvorbě komedonů a má protibakteriální účinky.

2) Marcela R.

Otázka: Ráda bych se vás zeptala na radu, jde o mého 13letého syna. Už skoro rok má bílé pupínky na pažích až po dlaně. Zkoušeli jsme různá dostupná mýdla z lékárny, ale bohužel bez úspěchu. Ráda bych se vás zeptala, zda existuje volně prodejný krém či jiný lék, anebo je lepší návštěva dermatologa.

Odpověď: Dobrý den, doporučuji konzultovat léčbu vašeho syna s dermatologem. Podle vašeho popisu by mohlo jít o folikulární keratozu (keratosis pilaris), lidově řečeno krupičku. Jsou to drobné bezbarvé pupínky na zadních stranách paží.

3) Michaela K.

Otázka: Chtěla bych se zeptat, jak se zbavit akné? Jestli to tedy jde :) Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, akné neumíme vyléčit, ale jeho projevy lze mít při správně vedené léčbě a trpělivosti dlouhodobě pod kontrolou. Na rozvoji akné se podílí více faktorů, léčba je individuální a nelze dát nějaký zaručený způsob, jak se akné jednoduše zbavit. Mezi hlavní příčiny rozvoje akné patří zvýšená činnost mazových žláz, ucpávání vývodu folikulů a následné pomnožení bakterií a případně zánět. Dodržováním zásad při ošetřování aknózní pleti lze ve většině případů dostat projevy akné po kontrolu. Mírnější formy se vyřeší pravidelnou péčí o pleť, používáním kvalitní kosmetiky, která je nekomedogenní, případně zevní léčbou, kterou vám předepíše dermatolog. Jde o preparáty s retinoidy, s antibiotiky, s benzoylperoxidem nebo s kyselinou azelaovou. Krém s kyselinou azelaovou nyní můžete zakoupit i v lékárně bez lékařského předpisu (např. Skinoren krém). V závažnějších případech může být zevní léčba doplněna celkovou léčbou, která je vždy ordinována lékařem individuálně „na míru“ pacienta.

4) Michaela K.

Otázka: Dobrý den, mám pořád černé tečky na nose a velmi mastnou plet. Chtěla bych se zeptat, jak se můžu tohoto problému zbavit.

Odpověď: Dobrý den, tyto černé tečky, které se nazývají komedony, znamenají mírnější formu akné, při které nedošlo k zanícení mazové žlázky. Tuto mírnou formu můžete úspěšně zvládnout pomocí kosmetiky pro problematickou mastnou pleť, kterou lze zakoupit v lékárnách. Doporučuji mytí 2× denně speciálním přípravkem pro tento typ pleti a 2× denně nanést na postižená místa krém s kyselinou azelaovou, který můžete nyní zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu (Skinoren krém). Buďte trpělivá, úbytek až vymizení komedonů se dostaví při pravidelné aplikaci za 4 týdny, ale i pak je nutné pokračovat v léčbě, většinou několik měsíců.

5) Kristýna H.

Otázka: Dobrý den. Mám problém s akné, řeknete mi, jak na to? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, protože na rozvoji projevů akné se podílí více faktorů, léčba akné musí být vždy komplexní. Vychází především ze stupně a rozsahu postižení. Pokud jde o mírnější formy postižení, základem je pravidelné šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. V lokální léčbě se v současnosti používají zejména přípravky s obsahem retinoidů, benzoylperoxidu, antibiotik a kyseliny azelaové (např. Skinoren krém).

6) Andrea D.

Otázka: Dobrý den, každý měsíc, když mám dostat menstruaci, se mi začne tvořit akné po celém obličeji a nevím, jak se toho zbavit. Klasické krémy nebo pleťové vody nepomáhají, na většinu mám alergickou reakci kůže, a ani vymačkávání nepomáhá. Co byste mi poradila, abych se toho zbavila nebo to alespoň částečně omezila? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, podle vašeho popisu jde o tzv. premenstruální akné, jehož příčinou jsou hormonální změny během menstruačního cyklu. Bez předpisu lékaře můžete zkusit lokální aplikaci krému s kyselinou azelaovou (Skinoren krém), který bývá dobře tolerován i u žen s citlivější pletí. Vymačkávání je lépe omezit, může dojít k zanesení infekce. Pokud ani po několika týdnech neuvidíte zlepšení, doporučuji konzultovat u dermatologa. Může předepsat další zevní léčbu nebo doporučí po konzultaci s gynekologem celkovou hormonální terapii, není-li zdravotní kontraindikace.

7) Eva K.

Otázka: Dobrý den, jsem 22letá studentka a díky antikoncepci mám pleť v pořádku, ale záměrně zmiňuji – díky práškům, jelikož předtím i v pubertě jsem měla s akné problémy. Nechci být na antikoncepci závislá a chtěla bych ji brzy vysadit, ale jelikož už jsem to jednou zkusila a akné se hned vrátilo, počítám, že se to bude opakovat. Prosím proto o radu a nějaké řešení. Musím zajít za specialistou, či to jde řešit i jiným způsobem? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, při vysazení hormonální antikoncepce trvá určitou dobu, než tělo opět obnoví svou funkci. Během tohoto přechodného období vzniká hormonální nerovnováha, která často vede ke zvýšené produkci kožního mazu a projevům akné. Doporučuji ještě před plánovaným vysazením antikoncepce konzultaci s dermatologem a zahájení lokální léčby akné, která může zmírnit projevy akné. Bohužel i přes zavedení režimových opatření a lokální léčby se část žen nevyhne mírnému zhoršení pleti po vysazení hormonální antikoncepce.

8) Dominik K.

Otázka: Dobrý den, je mi 17 let. Jako většina teenagerů v mém věku trpím akné, které zmizí jen na chvíli, ale zase se vrátí. Nevím si rady a kupovat přípravky, které by tomu měly napomoct, se mi nějak nechce. Poprosil bych o alespoň základní rady, jak se starat o svou plet', která by byla bez akné. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, pokud máte mírnější formu akné, můžete začít s léčbou i sám, bez konzultace s lékařem, ale pro dobrý výsledek je důležité léčbu neodkládat. Na začátek stačí pravidelné čištění ráno a večer. Lze použít i převařenou vodu, ale lepší je mycí prostředek určený na aknózní pleť. Doporučuje se nepoužívat mýdlo, ale speciální čisticí přípravky (gely, vody) určené pro problematickou mastnou pleť. Běžné kosmetické přípravky nebývají testovány na komedonitu a mohou akné zhoršovat. Ze zevních léků na léčbu mírnějších forem akné bez lékařského předpisu je nyní možno koupit v lékárně krém s kyselinou azelaovou (Skinoren krém). Účinná látka působí antibakteriálně, protizánětlivě a komedolyticky. Tento krém můžete používat dlouhodobě, působí protizánětlivě a nedochází k bakteriální rezistenci. Zlepšení projevů akné se dostaví do 4 týdnů, ale aplikaci je nutno dále používat delší dobu v rámci udržovací a preventivní léčby.

Při neúspěchu lokální léčby nebo při zhoršení projevů akné doporučuji konzultovat u kožního lékaře nebo pediatra, kteří mají možnost dalšího rozšíření léčby o zevní nebo i celkovou léčbu, vázanou na lékařský předpis.

9) Lenka T.

Otázka: Dobrý den, mám otázku: Je mi 44 let a nikdy jsem neměla akné, ani v době puberty. Nikdy jsem se nelíčila, nepoužívala dermacol ani jiné přípravky. Jsem „snědší“ typ, nekouřím ani nepiju alkohol. Teď, po 40. roku, se mi vždy 10 dní před menstruací udělá po obličeji akné a zůstávají hnědé fleky. Než dostanu další menstruaci, tak se mi nestačí to starší akné zahojit. Jsem zoufalá, koupila jsem si už vše možné, čistím si pleť. Mám krém Skinoren a zatím nic, prosím o radu. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, paní Lenko, váš problém není ojedinělý, akné se někdy objevuje u žen až v dospělosti v souvislosti s hormonálními změnami. Zhoršení může být spojeno i s větším zatížením a stresem, ale projevy akné mohou být i příznakem celkového onemocnění, proto doporučuji konzultaci s dermatologem nebo praktickým lékařem. U tmavší pleti jsou sklony k hyperpigmentacím, je důležité zahájit léčbu včas, aby nedošlo k trvalým následkům v podobě jizev a tmavších pigmentací. Doporučuji omezit zevní kosmetické postupy, vyvarovat se především aplikace razantnějších peelingů, pleť šetrně vyčistit 2× denně a po dohodě s lékařem zahájit léčbu. Podmínkou úspěšné léčby je vždy snížit tvorbu kožního mazu, zbavit se nadbytečných zrohovatělých buněk a vymýtit bakterie. Pokud máte sklony k tvorbě pigmentací, doporučuji nyní v letním období důsledně používat krémy s UV filtrem, nezapomeňte vybrat krém určený pro aknózní pleť.

10) Monika F.

Otázka: Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Mám smíšenou pleť, problémovou T-zónu, každé ráno a večer ji čistím mycím gelem od Biodermy (zelený). Teď mi dermatoložka napsala a užívám Eclaran5 a mám docela hodně vysušenou pleť – chtěla bych si pořídit hydratační krém, ale nevím vůbec jaký. Chtěla bych si koupit od Vichy, ale nevím, jestli to bude ono. Myslíte si, že mi stačí od Biodermy hydratační krém? A co byste mi prosím doporučila na černé tečky na nose? Co opravdu pomáhá? A co bych měla použít pod make-up, abych se hodně neleskla? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, přípravek Eclaran 5 gel, který máte od dermatoložky předepsaný, obsahuje benzoylperoxid, který působí proti bakteriím a zmírňuje zánětlivé projevy, ale nemá vliv na černé tečky – komedony. Lze ho doplnit např. aplikací krému s obsahem kyseliny azelaové, který působí proti tvorbě komedonů (např. Skinoren krém). Nezapomeňte, že při používání Eclaranu je nutné chránit pleť proti slunečnímu záření. Pokud máte po aplikaci Eclaranu vysušenou pleť, je možné použít k rehydrataci krém od Biodermy řada Sebium, nebo zkusit od Vichy krém ze řady Normaderm, doplníte-li denní krém z řady Normaderm matujícím make-upem, pleť nebude mastná a nebude se vysušovat.

11) Kateřina J.

Otázka: Dobrý den, četla jsem článek na eXtra.cz, tak bych chtěla poradit ohledně mé pleti. Mám suchou pokožku na obličeji, vlastně po celém těle, můžu si to mazat opravdu čímkoliv, ale celoročně se mi loupe nos atp. Také pod očima mám tváře načervenalé a zvětšené póry, stejně tak jako na bradě, kde mám černé tečky. Také kolem pusy mám kůži „nažloutlou“ oproti zbytku obličeje, chtěla bych chodit, zvlášť v těchto teplých dnech, bez make-upu, ale stydím se, zase když ten make-up mám, tak se mi obličej zanáší. Nemám moc peněz na nějaké drahé krémy, tónovací krémy atp. Máte nějakou radu, co mám používat, jak se o obličej starat tak, abych mohla chodit opravdu nenalíčená? Děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď: Dobrý den, protože neznám váš věk, a pravděpodobně jde ve vašem případě o asteatotickou (suchou) pokožku jen s místní tvorbou komedonů, doporučuji péči o pleť konzultovat s dermatologem. Olupování centra obličeje může být projevem seborrhoické dermatitidy. Po dohodě s lékařem lze nejlépe nastavit péči o pleť tak, aby byla pro vás optimální z hlediska zdravotního i ekonomického.

12) Mária K.

Otázka: Dobrý deň, pochádzam zo Slovenska a článok o vás som náhodně našla na webe. Zaujal ma, pretože mám 19 rokov a stále sa robia na tvári, hlavně na lícach, vyrážky a akné. Tiež aj na chrbte a neviem, ako s tým skoncovať. Nakúpila som množstvo prípravkov pre akné, ale nepomohlo. Tak vás prosím o radu odborníka. Ďakujem.

Odpověď: Dobrý den, doporučuji konzultaci s dermatologem, který může doporučit i některé razantnější lokální léky, případně celkovou léčbu. Nejčastěji se u žen volí vhodná hormonální antikoncepce, která normalizuje tvorbu kožního mazu.

13) Katka K.

Otázka: Dobrý den, paní doktorko, je mi 33 let a stále řeším problematickou pleť. Tvoří se mi menší pupínky nebo velké podkožní, které se snažím samozřejmě nevymačkávat, ale drží se na pleti několik dní i déle než týden. Když pleť zakryju make-upem, je hodně viditelné, že má pleť není krásně hladká, je flekatá a hrbolky z podkožních pupínků prostě nezakryju. Zřejmě je to způsobené i tím, že mám extrémně mastnou pleť. Má doktorka mi na ni již několik let dává různé krémy, vodičky… ale vůbec to nepomáhá, naopak mi to tu pleť zničilo. Máte pro mě nějakou radu? Předem děkuji.

Odpověď: Dobrý den, paní Katko, u dospělých žen jsou někdy projevy akné spojené s hormonálními změnami a nelze je účinně ovlivnit zevními prostředky. Někdy je nutné po podrobnějším vyšetření zvážit použití celkové terapie.

14) Jana M.

Otázka: Dobrý den, našla jsem příspěvek na eXtra.cz, že poradíte, jak na pleť a jak se o ni starat. Chtěla bych se tedy zeptat: Je mi 42 let, mám 4 děti, teď 4 roky po posledním porodu. Mám problematickou pleť, hlavně v obličeji, dělají se mi boláky – akné a pak dlouho zůstávají červené flíčky. Byla jsem na kožním a už podruhé v roce mi paní doktorka napsala Entizol 250 mg (vždy se to zahojí, zmizí, ale jak doberu léky, vrátí se to). K tomu užívám antikoncepci, ale už 3 roky a tento problém mám jenom rok. Jinak se s ničím neléčím, nemám alergie. Děkuji za vaši případnou odpověď a radu.

Odpověď: Dobrý den, paní Jano, pokud užíváte hormonální antikoncepci s účinnou složkou na projevy akné a tato léčba je bez efektu, lze řešit rezistentní projevy akné celkovou terapií retinoidy, samozřejmě v případě, že není nějaká jiná zdravotní kontraindikace. Retinoidy jsou léky odvozené z vitaminu A, který významně potlačuje sekreci mazu a působí komedolyticky. Tato celková léčba je velmi účinná.

Související články

Další články