Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Šílené tornádo na Moravě zabilo významného vinaře: Další utrpěli zranění

Mnoho rodin přišlo o své domovy.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
oběť tornáda

Zničující tornádo zpustošilo sedm obcí na jižní Moravě a nechalo za sebou pět obětí, jednou z identifikovaných je i významný vinař. Další utrpěli zranění a mají poničené domovy. Vinice v zóně tornáda prakticky přestaly existovat.

V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl ČTK prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

Informace shromažďují postupně. Vinaři většinou také bydlí přímo v zasažené oblasti, takže mají zničené i domovy. Nyní se snaží vytvořit základní podmínky pro život, škody na vinicích a sklepech budou zjišťovat v druhé fázi.

Nejhorší škody jsou kolem Hrušek, Moravské Nové Vsi, Lužic a Mikulčic. Záběry ze vzduchu ukazují zdevastovanou sklepní uličku v Mikulčicích, kde měli zázemí profesionálové i drobní vinaři, často starší, kteří budou těžko hledat sílu a prostředky na obnovu sklepů a výsadbu nových keřů.

Nyitray má informace o zničené technice, traktorech, autech, technologii sklepů. Doufá, že se podaří zprostředkovat nějakou státní pomoc, svaz uvažuje také o sbírkách pro individuální vinaře.

Vinice po tornádu prakticky přestaly existovat

Vinice v zóně tornáda podle Nyitraye prakticky přestaly existovat, vypadají jako po zásahu bomby. Obnova vinohradu je přitom nákladná investice. Nejdříve se musí vyklučit zbytky keřů, zorat, pohnojit a upravit půda. V následujícím roce lze provést sadbu, první úroda přichází za tři až čtyři roky. "Náklady jsou asi milion korun na hektar, což je ale cena před současným zdražením materiálu, sloupků či drátů," popsal Nyitray.

Podle Svazu vinařů je čtvrteční řádění živlů tvrdou ranou nejen pro vinaře jako podnikatele, ale také pro tradice a folklor jižní Moravy, ke kterému patří i výroba vína v rodinách pro vlastní spotřebu. Třeba v Mikulčicích se tradice předávala z generace na generaci. Navázat na to bude nyní těžké, míní Nyitray.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy