Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Šíleně smutná princezna: Smrt při natáčení i smích Vlasty Buriana

Šíleně smutná princezna Helena Vondráčková.
Zdroj: Se souhlasem Filmové studio Barrandov
+ Další 2 fotografie
pohádka

Pohádka Šíleně smutná princezna patří mezi klenoty našeho filmu. U diváků se i po 53 letech od premiéry těší velké popularitě. Je to dáno především skvělým výběrem herců a písničkami, které se staly hity. Co jste o pohádce, kterou o tomto víkendu nabídne Česká televize, pravděpodobně nevěděli? Tušili jste například, že během natáčení zemřel jeden z protagonistů?

Filmovou pohádku Šíleně smutná princezna natočil režisér Bořivoj Zeman v roce 1968. V hlavních rolích se objevili Václav Neckář a Helena Vondráčková. O tomto víkendu se dočkáme hned dvou repríz. Pohádku najdete v programu ČT1 v sobotu od 21:20 a v neděli od 14:55.

Smrt během natáčení

Jednoho ze dvou králů hraje Jaroslav Marvan a druhého Bohuš Záhorský. Jejich dialogy patří k nejpovedenějším pasážím pohádky. Jednu z královských rolí měl ale hrát někdo jiný. Do role krále Dobromysla, otce Heleny Vondráčkové, obsadil Bořivoj Zeman původně Rudolfa Deyla mladšího (†55), který se dostal do povědomí diváků díky roli Douga Badmana ve filmu Limonádový Joe.

Během natáčení mu byla diagnostikována zákeřná choroba. Rakovina. Nemoc postupovala velmi rychle a 21. listopadu 1967 vydechl Deyl naposledy. Bylo mu pouhých 55 let. Zeman musel roli rychle přeobsadit. Králem Dobromyslem řečeným Veselým byl nakonec Bohuš Záhorský. Role byla také nabídnuta herci Ladislavu Peškovi a Josefu Beyvlovi. Oba z pověrčivosti odmítli.

Mladý hudební talent

Za všemi písněmi z filmu stojí známý hudebník Jan Hammer, který dlouhodobě žije a tvoří v Americe. V té době mu bylo pouhých 17 let.

Smích Vlasty Buriana

Královská hymna je smích krále komiků Vlasty Buriana z nahrávky V zajetí smíchu.

Jak to bylo se jmény?

Se jmény si filmaři vůbec hlavu nelámali, navíc zazní v celé pohádce pouze jednou. Princezna se jmenuje Helena stejně jako její představitelka, zpěvačka Helena Vondráčková. Ani u prince Václava tomu nebylo jinak, jeho protagonista se jmenuje Václav Neckář. Oba byli v té době rodícími se hvězdami.

Menzel ji připravil o roli

Helena Vondráčková se měla po Neckářově boku objevit už o několik let dříve ve filmu Ostře sledované vlaky. Měla za sebou kamerové zkoušky, jenže nakonec nepadla do oka režisérovi Jiřímu Menzelovi. Byla vyšší než drobný Neckář, a tak ji režisér vyřadil. Z rozdílu jejich výšky filmaři v pohádce naopak těžili.

Ohromný úspěch

Film měl premiéru v roce 1968 a do kina se na něj zašly podívat tři miliony diváků, což byl velký úspěch.


Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy