Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Šikana jako před rokem 1989: Jágr a další slavní Češi kritizují vládní nařízení a roušky

Šikana jako před rokem 1989: Jágr a další slavní Češi kritizují vládní nařízení a roušky
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
Koronavirus
Vláda reaguje na prudký nárůst nakažených zavedením dalších opatření. Ta se ale mnohdy nezamlouvá řadě slavných osobností, jako je třeba Jaromír Jágr (48), profesor Jan Pirk (72) nebo advokátka Kajínka Klára Long Slámová (43). Známé právničce například vadí, že vláda tak omezuje lidská práva, a obává se, že by toho mohla vláda do budoucna zneužít. Trenér a bývalý hokejista Viktor Ujčík dokonce přirovnal současnou dobu k té před rokem 1989.

Kvůli rekordnímu počtu nakažených koronavirem za poslední dny vláda přistoupila k zavedení roušek do všech budov. Toto rozhodnutí ale mezi některými lidmi vyvolalo vlnu nevole a nechybí mezi nimi ani slavní. "Rouška už je dnes pro mě 'jen' jakýmsi symbolem uplatnění státní moci tam, kde to nepovažuji za nezbytně nutné. Kolik lidí zemře denně na silnicích? Kolik na rakovinu, infarkt, AIDS či komplikace spojené s chřipkou?" ptá se rozhořčená Klára Long Slámová v rozhovoru pro eXtra.cz.

Vláda omezuje svobodu

Roušky ale nejsou tím hlavním, co jí tolik vadí. "Týká se to všech restrikcí, které zde již byly a které se pomalu začínají vracet a kterých může být mnohem víc, pokud se lidé nezačnou bránit. Pokud si na tento stav budeme zvykat prostě jen proto, že nám to někdo nařídí údajně pro naši ochranu a takové nařízení si může vynucovat poměrně zásadními sankcemi, tak se také jednou může stát, že z důvodu údajné ochrany obyvatelstva přijdeme o většinu svých základních práv a svobod," obává se Klára Long Slámová.

Lidé by tak podle ní neměli zapomenout na svá práva, protože vláda by toho pak mohla zneužít. "Byla bych prostě ráda, aby se probudila většina spoluobčanů a nenechala si bez zákonného podkladu a řádného odůvodnění zužovat svá základní práva a svobody," burcuje advokátka, která například zastupovala rodinu zavražděné Moniky Kramné

Česko jako za totality

Podobně to vidí i trenér jihlavských hokejistů Viktor Ujčík. "Já jsem to onemocnění prodělal, celá moje rodina. A musím říct: tak příjemnou chřipku jsem ještě nikdy neměl. Takže pojďme konečně začít přemýšlet. Kdo chce chodit na hokej, ať na něj chodit může. Kdo se bojí, ať nechodí. Ať sedí doma a má roušky. To je jeho věc. Ale pojďme žít jako svobodní lidé, a ne jako před rokem 1989," přirovnal Ujčík současnou dobu k totalitnímu Československu v rozhovoru pro web iDnes.cz.

Vládní nařízení také leží v žaludku Jaromíru Jágrovi (48). Tomu vadí opatření, která platí v případě pozitivního testu. „Pokud budou pokračovat, nevěřím, že se naše soutěž dohraje. Ten, kdo o nich rozhoduje, by si měl uvědomit, že může zabít veškerý sport. Jakmile je jeden hráč pozitivně testovaný, všichni musejí do čtrnáctidenní karantény. Teď se to upravilo na deset dní, ale zásah do chodu klubu je přesto velký,“ postěžoval si Jágr pro web Aktuálně.cz.

Ústenky jsou pro smích

Rouškám se pak vyloženě vysmál profesor Jan Pirk „To, že musíme stále nosit ty roušky, mi dost vadí. Mně to připadá jako... No, navrhuji, abychom všem seniorům dali nohu do sádry, aby si nezlomili kotník,“ vyjádřil se Pirk k nošení roušek kvůli obavám z koronaviru v Interview Martina Kováře.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU A VLÁDNÍCH NAŘÍZENÍ NAJDETE ZDE

Související články

Další články

Nejnovější kauzy