Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Shopaholismus jako psychická porucha nové doby: Jaké jsou jeho příznaky?

Lidé trpící touto poruchou se skutečně trápí.
+ Další fotografie
S moderní dobou přichází i moderní psychické poruchy. Naše babičky by asi kroutily hlavou, ovšem pro naši generaci je termín shopaholismus poměrně aktuální. Víte, čím se závislost na nakupování projevuje?

Jedná se o druh závislosti, která může být stejně silná a nebezpečná jako závislost na drogách nebo hracích automatech. Právě proto by se neměla rozhodně podceňovat. Jelikož je nakupování logicky spojeno s výdaji, mohl by vás shopaholismus za chvíli zruinovat.

Pokud vás zajímá, kdy začíná být něco špatně a nakupování se stává drogou, odpověď je jednoduchá. Závislí se stáváte v tu dobu, kdy prožíváte úzkostné stavy, když jste si v obchodě nic nekoupili, nakupujete věci, které ovšem vůbec nepotřebujete, nebo se klidně zadlužíte jen pro pár hodin v obchodech. Tento problém většinou naruší partnerské i pracovní vztahy, a tak jsou shopaholici dost osamělí. Nepodceňujte tedy varovné signály této psychické poruchy.

Signály, které by vás měly varovat:

  1. Pečlivá příprava na nakupování.
  2. Posedlost slevami a výprodeji.
  3. Po utracení větší částky přichází smutek až deprese.
  4. Nakupujete věci do zásoby, které ve skutečnosti vůbec nepotřebujete.

Samotné příznaky shopaholismu:

  1. Nedostatek místa pro nakoupené věci.
  2. Děláte vše pro to, aby vám neunikla jediná sleva, a vše ostatní jde stranou.
  3. Důvod jít nakupovat si vždy najdete.
  4. Svým nejbližším a především partnerovi lžete o nových věcech.

Proto se snažte zachránit si své psychické zdraví i peněženku a nakupujte s rozvahou, a to pouze takové věci, které ve skutečnosti opravdu potřebujete. Nenechte se ovlivňovat moderní dobou ani moderními nemocemi a žijte spokojeným životem, ke kterému novou sukni opravdu nepotřebujete.

Mohlo by vás zajímat

Další články