Léčivá síla koček? Výstava v Praze ukázala, jak funguje felinoterapie
Na víkendové výstavě koček se neobdivovali jen chlupatí krasavci. Pozornost na sebe strhly i ukázky felinoterapie, tedy terapie za pomoci koček. Tuto metodu, která u nás stále není dostatečně známá, se snaží prosazovat organizace Kočky Praha a s její popularizací pomáhá také značka kočičího krmiva Shelma. Ředitel Kočky Praha Vlastimil Jura v rozhovoru pro eXtra.cz odhalil, proč vrnění pomáhá i tam, kde selhávají slova.
Akce plná chundelatých mazlíčků nebyla jen o obdivování kočiček. Vrcholem programu byly ukázky felinoterapie, léčebné metody, při níž hlavní roli hraje nekompromisní šéf domácnosti: kočka. Na akci, kde jedním z hlavních partnerů byla značka kočičího krmiva Shelma, nechyběl ředitel organizace Kočky Praha Vlastimil Jura, který nám poodhalil, jak zvířecí vrnění doslova mění životy.
Vlastimil Jura o felinoterapii
„Už před mnoha lety jsme se k felinoterapii dostali díky našim členům, kteří skrze své mazlíčky chtěli působit na lidi blahodárným způsobem,“ řekl pro eXtra.cz Jura, který se terapeutickým účinkům koček věnuje již řadu let.
Felinoterapie však není jen o pohlazení. „Jde vyloženě o cíl, kterého chceme dosáhnout, jestli máme někoho, kdo potřebuje vyloženě nějakou terapii, pokud má třeba nějaké onemocnění a chceme podpořit léčbu,“ uvedl Jura a vysvětlil, že kontakt se zvířetem může podpořit léčbu psychických i fyzických problémů, nebo prostě jen učit děti empatii a lásce ke zvířatům.
Problém je však s legislativou, která podle něj zatím pokulhává. „Legislativně to není žádná hitparáda. V podstatě to není nijak ukotveno a my se snažíme, aby se to změnilo,“ řekl s nadějí.
Doporučené video: Rozhovor s felinoterapeutkou Renatou Šimandlíkovou.
Felinoterapie pro všechny
Následně se také rozpovídal o tom, pro koho je taková terapie určená. „Každý, kdo má rád kočky a není třeba alergický.“ Stejně tak kočko-terapeutkou se může stát téměř každá kočka, není nutné pořizovat konkrétní plemeno. „O některých plemenech se říká, že jsou hodnější, ale z naší zkušenosti víme, že každé zvíře dokáže působit terapeuticky svým způsobem. A pokud je felinoterapeut zkušený, vychová si kočku od kotěte a potom může bez problému začít felinoterapii klidně s domácím mazlíčkem v podstatě třeba z útulku,“ řekl pan Jura.
Zásadní roli přitom hraje i strava a psychická pohoda. „Když chceme, aby kočka působila terapeuticky, musí být v naprosté pohodě. A té nedosáhnete, když bude mít nekvalitní stravu, bude ve stresu, nebo bude mít neklidného majitele. I felinoterapeut sám musí být v pohodě,“ vysvětlil Jura a následně také uvedl, jak se taková kočka trénuje. „Dá se vytrénovat stejně jako pes. Měl jsem jednu, co mi chodila u nohy.“ Zároveň ale upozorňuje, že kočky nejsou na dril. „Nikdy nemůžete při výcviku použít negativní motivaci,“ dodal. Co dalšího prozradil Vlastimil Jura uslyšíte v rozhovoru v úvodu článku.
Související články

Dobrodružka Soukupová zavzpomínala na hanbatou reklamu: Nahota ji nerozhodila

Michael ze Survivoru vytočil doběla dokonce i Jacka Hamida. Za zradu se dočkal tvrdého odsouzení

Divoké první rande Kate Matl. Čerstvých osmnáct, spousta alkoholu a útěk na tajňačku

Netradiční výchova Simony Krainové. Na přísnost a domácí úkoly má chůvu, sama děti rozmazluje
