Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Seznamte se! Tato žena nejedla 16 let

Irom držela hladovku 16 let.
Zdroj: twitter.com
Indická aktivistka Irom Sharmila si tak stála za zrušením zákona o rozšířených pravomocích armády, že vydržela nejíst dlouhých 16 let. Po tolika letech svoji hladovku ukončila, protože jak se zdá, nikam nevedla. Teď chce o zrušení zákona usilovat jinou cestou.

Indická aktivistka Irom Sharmila zahájila hladovku, protože se jí nelíbil zákon, který umožňuje vojákům zatýkat lidi, i když na ně není vydán zatykač. Vojáci můžou v některých případech dokonce i střílet civilisty. Zákon platí v indickém státě Manípur a v části Kašmíru spravované Indií.

„Postila jsem se 16 let a ničeho jsem tím zatím nedosáhla,“ řekla aktivistka novinářům. Svoji hladovku tak ukončila a má už zase jiné plány. Aby zákon změnila, chce vstoupit do politiky. S tím ale nesouhlasí její podporovatelé. Prý je politika špinavá, ale to je podle Iromy celá země.

Kvůli hladovce byla aktivistka dokonce několik let ve vazbě. Zavřeli ji tam po tom, co přestala jíst. V Indii je totiž pokus o sebevraždu trestný. Lékaři ji vyživovali sondou vedenou nosem a jícnem do žaludku. Z vazby byla propuštěna po tom, co oznámila konec hladovky.

Související články

Další články