Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Sestra ubodala devatenáctiletého bratra v seníku ve středních Čechách: Vyvázla bez trestu

Zdroj: Profimedia
Spravedlnost?
Žena, která vsadila bratrovi 13 bodných ran do krku, byla definitivně zproštěna viny. Soudy očistily její jméno a uvedly, že se jedná o učebnicový příklad nutné sebeobrany. Nejvyšší soud zamítl dovolání šéfa žalobců, který se pokoušel osvobození ženy zvrátit.

Loni v létě Právo informovalo o případu, kdy sestra brutálně zavraždila bratra. Vsadila mu 13 bodných ran nožem do krku, jenže jednala v afektu. Protože se bránila, soud ženě vyměřil pouze tříletou podmínku za zabití. Odvolací soud však verdikt zrušil s tím, že žena jednala v nutné sebeobraně.

Šéf žalobců Pavel Zeman podal dovolání, což bylo poslední možností, jak verdikt zvrátit. Nejvyšší soud jeho žádost zamítl a žena vyvázla bez jakéhokoliv trestu. Soud označil tento případ za učebnicový příklad nutné sebeobrany. Obrana ženy byla prý adekvátní, protože zavražděný muž se v minulosti k ženě, její sestře i matce choval násilnicky.

Je to nutná sebeobrana?

K rodinné tragédii došlo o předloňském 1.květnu v seníku poblíž stavení ve středních Čechách. Obžalované bylo tehdy dvaadvacet let a do seníku přispěchala poté, co uslyšela hádku mezi šestnáctiletou sestrou a devatenáctiletým bratrem. Mladší sestra volala tu starší o pomoc. Když obžalovaná vylezla na seník, spatřila bratra klečet s nožem v ruce nad mladší sestrou.

Ihned začala tedy jednat. Bratra povalila na záda a následně si na něj klekla. Držela mu ruce tak, že se nemohl hýbat. Popadla nůž a vsadila mu třináct bodných ran do krku. Mladík na místě vykrvácel.

Nejvyšší státní zástupce uvedl, že nutná sebeobrana podle něj skončila tím, že bratra povalila na záda a odzbrojila ho. Následné ubodání označil za zjevný exces, což znamená vybočení z mezí nutné obrany.

Případ zaujal řadu advokátů a mnozí ho nyní používají při hájení klientů v obdobných kauzách.

Související články

Další články