Stalo se to v roce 1997 a není snad dne, kdy by toho Richard Lee Norris (39) nelitoval. Tehdy mu bylo 22 let, přišel domů opilý a začal se hádat s matkou. Alkohol udělal svoje a Richard vytáhl ze skříně brokovnici, aby pohrozil matce, že se s ní zabije.

Pak dlouhá léta tvrdil, že to měl raději udělat.

Brokovnice totiž nešťastnou manipulací vystřelila Richardovi přímo do obličeje, podle slov jeho matky byla tkáň, zuby, kosti a krev dokonce i na ní. Richard přišel o celou čelist, zuby a jazyk, patnáct let pak vycházel z domu jenom v masce a ještě ke všemu v noci.

Lidé a děti se ho báli, on o sebveraždě uvažoval teď už doopravdy. Než mu dali naději plastičtí chirurgové v Maryland Medical Center, kde pod vedením šéfchirurga Eduarda Rodrigueze podstoupil desítky plastik, a to jako pokusný králík. Právě se do tohoto oboru zaváděly nové metody a Richardu bylo nabídnuto, že je vyzkouší na jeho obličeji.

Jazyk má od dárce, celou spodní čelist nově zrekonstruovanou a zbytek obličeje upraven tak, aby seděl jeho bývalé podobě. S plastikami se začalo v roce 2012 a dva roky poté tvrdí sám Richard, že vypadá jako dřív.

A nejen to.

Pánský magazín GQ jej totiž dal na svou obálku chystaného čísla. Richard jako model s velkými životními omezeními, nesmí pít, kouřit, chodit na slunce nebo ještě někdy utrpět i malé poranění obličeje. Pro něj je to ale výhra nejdůležitější na světě.