Dovedete si představit, co může být pro dítě horší než to, že třeba nikdy neochutná svůj narozeninový dort? Nebo že půjde s kamarády na pouť a nesmí si koupit ani žvýkačku, lízátko, na Vánoce nedostane bonbony, nikdy nesnědl pomeranč nebo meloun a neví, jak chutná sýrová pizza?

Tak to je přesně případ šestiletého Finlaye Doolana, který trpí tak vzácnou alergií na potraviny, že je alergický úplně na všechno. Na každou jedinou věc, co byste našli a která je k jídlu. Finlayův stav je vzácná mutace, trpí jí od narození a není léčitelná.

Chlapec nesmí nic sníst, protože každé jídlo v něm vyvolává bolestivé záněty jícnu a tlustého střeva, takže jediné, čím je živen, jsou roztoky pomocí kapačky. Trubičku s roztokem má přímo na svém těle a výživu dostává každé tři hodiny.

Nezbylo mu, a jeho rodičům taky, než se s osudem smířit, a jeho matka Vicky (41) tvrdí, že i tak je to šťastné dítě, i když kvůli výživě má různá omezení, třeba si nezahraje fotbal, aby se mu s přístrojem nic nestalo.

Rodiče si ale přesto zoufají, jelikož nemoc je tak vzácná, že se nedaří najít někoho stejně zdravotně postiženého, aby si mohli alespoň vyměňovat rady a své zkušenosti. Ani rodiče, ani lékaři ještě nepřišli na to, co by malému chlapci nevadilo k jídlu. Zatím to vypadá tak, že nesmí opravdu nic. A tím nic myslíme skutečně nic. Ani pití. Jen ten roztok.