Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Sériový vrah baťůžkářů Ivan Milat zabil 7 lidí: Než zemřel na rakovinu, vyslovil drzé přání

Ivan Milat zabil 7 lidí: Než zemřel na rakovinu, vyslovil drzé přání
Zdroj: Profimedia.cz
zabiják
Australský sériový vrah Ivan Milat, kterému je přezdíváno Backpacker Murderer neboli Vrah baťůžkářů, v letech 1989-1993 zavraždil celkem 7 lidí, z toho 2 muže a 5 žen. Ačkoliv celosvětově jeho jméno i tvář mezi ostatními zabijáky zapadají, v Austrálii ho znal každý. Než v roce 2019 ve věku 74 let podlehl rakovině, byl známý tím, že za mřížemi dělal jednu šílenost za druhou, aby si vynutil, co chtěl, byl tím lidem ale spíš k smíchu. Až jeho poslední přání je vytočilo doběla.

Ivan Milat se narodil v roce 1949 jako páté z celkem 14 dětí. O tom, že rodiče výchovu nezvládali, nemůže být pochyb, obzvláště pak chlapci, kterých bylo 10, byli jako utržení ze řetězu. Pro policii šlo o známé firmy, samotný Ivan se už v dětství projevoval jako asociál, v 17 letech skončil kvůli krádeži ve výchovném ústavu a v dospělosti byl kvůli stejným činům opakovaně zatýkán.

Psal se rok 1971, když byl Milat poprvé obviněn ze zločinů spáchaných na lidech, konkrétně z únosu dvou baťůžkářů a následném znásilnění jednoho z nich. Aby nemusel čelit důsledkům svého jednání, fingoval sebevraždu a na rok utekl na Nový Zéland, přesto byl dopaden. Obvinění ho nakonec zbavil jeho právník, který s rodinou Milatových dlouhodobě spolupracoval.

Vraždy

V letech, kdy zabíjel, byla horská turistika v Austrálii považována za zábavný a levný druh cestování. I proto bylo pro Milata velmi snadné si najít hned několik obětí. Některé z nich zabil nožem, jiné zastřelil a dalším rozbil hlavu. Některá z těl vykazovala známky posmrtného sexuálního zneužití.

Vzhledem k tomu, že oběti byly pokaždé zabíjeny jiným způsobem a byly i dvě najednou, policie měla za to, že vraždy nemohou být dílem jediného člověka. Vyšetřovatelé si mysleli, že jde o organizovanou skupinu vrahů, která v okolí řádí.

K Milatovi s trestní minulostí nebylo vůbec těžké jako k podezřelému dojít. Policie zjistila, že ve dnech, kdy se vraždy odehrály, měl Ivan volno v práci a prodával vůz, který byl svědky popisován jako podezřelý. Jeden z přeživších, kterého se pokusil unést a zabít, ho posléze identifikoval, a tak spadla klec.

Čas ve vězení

V roce 1996 byl Ivan Milat odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody bez možnosti propuštění. Hned první den ve vězení byl zbit jiným vězněm a necelý rok po uvěznění se společně s dalším pokusil o útěk. Byl proto přesunut do věznice s maximální ostrahou.

Milat, který do konce života tvrdil, že se žádné vraždy nedopustil, se ani za mřížemi nechoval vzorně. V roce 2009 si například plastovým nožem uřízl malíček, který chtěl poslat k soudu, aby si tak vynutil předvolání. Prst mu doktoři už přišít nedokázali.

Sebepoškozování bylo pro Ivana téměř denním chlebem, kupříkladu polykal žiletky či jiné ostré a kovové předměty. V roce 2011 pak držel 9 dní hladovku a shodil 25 kilogramů, jeho cílem bylo dostat herní konzoli Playstation. S úspěchem se nesetkal.

Smrt

V říjnu 2019 Ivan Milat zemřel na rakovinu jícnu a žaludku, která mu byla diagnostikována v září. Poslední týdny svého života strávil v nemocnici a po zdravotní stránce na tom byl velmi špatně - zhubnul spoustu kilogramů a nebyl den, kdy by neměl horečku.

K vraždám se nikdy nepřiznal a až do úplného konce napáchané činy popíral. Rodina stále věří, že je nevinen. Milat před smrtí napsal dopis, ve kterém požadoval, aby věznice zaplatila jeho pohřeb. Zároveň prosil svou rodinu, aby na jeho pohřeb nepřispívala jediný cent. To Australany rozzuřilo.

Milat vyzval daňové poplatníky, aby poslední rozloučení zaplatili oni. Ministr nápravných služeb Anthony Roberts na jeho výzvu reagoval větou, že to dřív naprší a uschne, než společnost Corrections Services NSW, která spravuje všechna nápravná zařízení v australském spolkovém státu Nový Jižní Wales, zaplatí za pohřeb tohoto muže. Nakonec proběhla kremace za peníze z jeho vězeňského konta.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy