Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Seriál Sanitka pod lupou socialismu: Co všechno komunisté nechali zcenzurovat?

Toto byl legendární seriál, že?
Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 6 fotografií
Příběhy československých záchranářů jsou dodnes téměř tím nejlepším, co jsme mohli v československé televizi vidět. Kultovní seriál Sanitka nás baví dodnes. Natáčení však nebylo nic lehkého, tehdejší režim měl hodně výhrad k určitým scénám a zakazovaly se dokonce i některé kostýmy.

„Můj čas je pouhopouhé prozatím…“

Když zazní tato píseň, každému z nás se vybaví Jaromír HanzlíkPavlem Zedníčkem v bílých pláštích. Seriál Sanitka je dodnes velice oblíbeným seriálem, a to nejen proto, že v něm hrálo 12 herců z taktéž velmi úspěšného seriálu Nemocnice na kraji města. Seriál se ale neobešel bez vlivu bývalého režimu. Několik věcí se vystřihlo, něco se zkrátilo. Co bylo největším extrémem normalizační cenzury?

Úvodní píseň

Píseň Můj čas Zagorové, Kotvalda a Hložka byla nahraná přímo pro seriál Sanitka. Textově a rytmicky přesně navozuje tempo seriálu, tedy záchranářů, kteří brázdí pražské ulice velikou rychlostí, aby zachránili vše, co se dá. S písní však měly problém normalizační kvóty, kterým vadila věta: „Příteli, chvátej, SOS.“ Celý problém byl v tom, že v písni je údajně naznačováno volání o pomoc na západ Američanům, aby nám pomohli od Rusů. Skladba měla být upravena nebo vůbec nepoužita.

Nehodící se svetřík Evy Hudečkové

V 70. a 80. letech minulého století byla Eva Hudečková, za svobodna Trejtnarová, často obsazovanou a velmi atraktivní herečkou. Jejím nejznámějším počinem byla její role v roce 1984 právě v Sanitce. Tam si zahrála doktorku Evu Dolejšovou, která po rozchodu s hlavním protagonistou Jaromírem Hanzlíkem trpí depresemi.

Už v té době se chtěla přestat věnovat herectví a začít se naplno věnovat psaní, které je její velkou vášní. V seriálu nosila svetr se šachovnicovým vzorem. Na ředitelství televize někdo nahlásil, že ten vzor na svetru symbolizuje kříž. V té době z toho byla velká aféra a celých 8 velkých střihů, ve kterých Eva byla, se muselo vystřihnout. To už byla pro Evu poslední kapka. Herectví pověsila na hřebík. O rok později ještě stála před kamerou ve snímku Skalpel, prosím. To bylo naposled, co si Eva Hudečková někde zahrála.

"Psaní je pro mě obrovskou drogou. Moji hrdinové jsou rozumní, milosrdní a neohrožení, dokážou se postavit ničemům, přinášejí spásu. Nejspíš jsem se dala na psaní proto, že si bytostně přeju, aby dobro zvítězilo. Aspoň v mých knížkách,“ uvedla kdysi pro deník Aha!. Před rokem bojovala se zánětem oka, když dopisovala svoji další knihu. Věnuje se také psaní scénářů. Napsala například seriál O ztracené lásce.

Související články

Další články