Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Seriál obchází smrt: Z Dobrodružství kriminalistiky nežije už ani český Gandalf

Zdroj: archiv ČT/Zuzana Páchová
+ Dalších 6 fotografií
OSUD
Seriál Antonína Moskalyka o vzniku různých kriminalistických odvětví, které v průběhu historie za pomocí rozličných důkazů pomáhaly odhalovat zločince z celého světa, se od dob natáčení před třiceti lety stal legendou. V díle Bertillon ale diváci mohli zaregistrovat, že vyjma několika vzácných výjimek herci a herečky již bohužel nejsou mezi námi.

Čas je neúprosný. A to i u Dobrodružství kriminalistiky, přestože proti seriálům třeba ze šedesátých let je to téměř „mladíček“.

Jenže dnešních dnů se dožilo jen pár protagonistů dílu, v němž se mladý snaživý písař Bertillon proti vůli natvrdlého policejního vedení snaží prosadit vznik kartotéky zločinců s jedenácti určujícími znaky a tělesnými rozměry. Poprvé tak vznikla identifikace kriminálníků, takzvaná antropometrie, která pomohla usvědčit i vraha, jenž skrýval svou pravou identitu.

Představitel Bertillona Ondřej Havelka (64) se těší pevnému zdraví, však také hrál mladíka, v plné síle je i herečka Jana Dolanská (65), která si zahrála Amelii. Téměř na roztrhání je herecky Alexej Pyško (63) neboli obhájce Koenigsteina. Českého Bruce Willise nedávno vrátila na výsluní role v seriálu Rapl.

Komisaře Legranda si zase zahrál Jiří Klem (75). Majitel zvučného hlasu se prosadil například i v seriálu Malý pitaval z velkého města.

Dál už je to ale s herci z dílu bohužel smutnější výčet.

Policejní prezident Andrieux v podání Petra Pelzera (†76) jistě leckoho zaujal, majitel českého hlasu čaroděje Gandalfa v Pánu prstenů bohužel zemřel v roce 2017.

Josef Štefl, který si zahrál otce Bertillona, byl kdysi velmi populární, dnes už ale polozapomenutý brněnský herec a pedagog. Kromě divadla se objevoval především v televizních inscenacích, malou roli měl ale i v Pěstech ve tmě. Po revoluci už se kromě jediné výjimky na obrazovce neobjevuje, umírá v 78 letech v roce 2002.

Už jen ze záznamu můžeme spatřit také Zdeňka Martínka (†75), jehož rolí byl vrchní písař Lauchart. Ministr z filmu Pane, vy jste vdova nebo vrátný ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze měl za sebou řadu menších, ale výrazných rolí.

Kdo další ze seriálu už bohužel není mezi námi:

  • policejní ředitel Camecasse – Hugo Kaminský (†87), zesnul 8. 4. 1998
  • komisař Macé – Ilja Racek (†88). S charismatickým častým záporákem se diváci i kolegové rozloučili loni, zemřel 2. 8. 2018.
  • Václav Neužil (†67), zemřel 2. 9. 1989
  • Vladimír Huber (†91), zemřel 7. 7. 2004
  • Ladislav Brothánek (†71), zemřel 6. 2. 2009
  • Jaroslav Choc (†82), zemřel 29. 9. 2011
  • Karel Bělohradský (†68), zemřel 4. 5. 2012
  • Jiří Klepl (†74), zemřel 21. 3. 2013

Související články

Další články