Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Seriál Božena: Mladou spisovatelku hraje Anna Kameníková, hvězda Semestru. Co o postavě prozradila?

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 12 fotografií
Seriál
Nová česká televizní minisérie Božena míří na televizní obrazovky. Seriál mapuje život slavné spisovatelky Boženy Němcové od jejích sedmnácti let až do její smrti. Autorku Babičky, Divé Báry či V zámku a podzámčí ztvárnily dvě herečky. Mladou umělkyni si zahrála Anna Kameníková (26), kterou záhy vystřídá Aňa Geislerová (44).

Byla divoká a snažila se celý život zůstat sama sebou,“ řekla k roli mladší verze postavy herečka Anna Kameníková (26), známá ze seriálů Semestr, Dáma a král či filmu Nevinnost.

Právě v tomto snímku, který režíroval Jan Hřebejk, se již Anna po boku Ani objevila. Obě bezmezně toužily po Ondřeji Vetchém, který ve filmu hraje lékaře. Sám Hřebejk po premiéře prohlásil, že je Anna velmi talentovanou a osobitou herečkou. Někteří dokonce tvrdí, že bude brzy šlapat na paty hvězdné Aně.

Herectví má v genech

Anna Kameníková, dříve Linhartová, zdědila své nespoutané kadeře a hlavně talent po své matce herečce a moderátorce Jitce Asterové (61), kterou můžete znát z filmů Čas sluhů, Čas dluhů či seriálu Slunečná, kde si zahrála slavnou fotografku.

Hlavní linka seriálu Božena

Hlavní linkou příběhu je její komplikovaný vztah s o patnáct let starším manželem Josefem Němcem, kterého ztvárnil Jan Hájek (42). Nepoddajná sedmnáctiletá nevěsta svého nastávajícího absolutně učarovala. Ze sňatku se sice snažila vyvázat, ale proti vůli rodičů neměla šanci. „S manželem trpěla, ale kdyby si ho nevzala, nikdy by se nestala Boženou Němcovou. To on ji přivedl k češtině i uvedl do společnosti. Přestože spolu zažili nešťastná léta, byl jeho vliv na ni zásadní,“ zamýšlí se Aňa Geislerová

Zpočátku byl jejím učitelem, ale dokázala jej rychle přerůst a brzy se tedy začala jeho představám vymykat. Kvůli své sebestřednosti a naprosté otevřenosti v dopisech jej navíc dostala do velmi temného světla. Proto ji nenáviděl, ale zároveň i nespoutaně miloval.

Kdo se v seriálu objeví

Kromě jmen, o kterých jste už někdy určitě slyšeli (namátkou Magdalena Dobromila Rettigová, František Ladislav Čelakovský, Karel Jaromír Erben nebo Josef Kajetán Tyl) se příběh jemně dotýká i Boženiny mladší sestry Marie, která pobláznila revolucionáře Josefa Václava Friče a zamilovala se do Vojty Náprstka.

Tak, jako se Němcová často stěhovala, například jen v Praze vystřídala dvanáct adres, bylo i natáčení dynamické. Filmaři museli historické ulice Žatce proměnit v Prahu 19. století nebo v Opočně vytvořit atmosféru starých Ratibořic. Natáčelo se také v Novém Městě nad Metují, Orlických horách nebo na Slovensku.

Související články

Další články