Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Senioři z domova na Slovensku prosili o jídlo: Nemocní žili ve špíně, chladu a s plísní na zdech

Senioři z domova na Slovensku prosili o jídlo: Nemocní žili ve špíně, chladu a s plísní na zdech
Zdroj: Policie SR
+ Další 3 fotografie
zanedbání
Slovenská policie byla zalarmována obyvateli obci Hronovce, kteří strážníky upozornili, že obyvatelé tamního domova seniorů chodí po vsi a prosí o jídlo. Policisté se tak do zařízení vydali na domovní prohlídku a zjistili, že senioři žili ve špíně, s nedostatkem jídla, zvířecími exkrementy na zemi, plísní na stěnách a někteří z nich trpí kožními nemocemi. Majitelka zařízení, které jeho obyvatelé odevzdávali celý důchod, může strávit až 15 let ve vězení.

Policisté na svých stránkách informovali, že zaměstnanci institucí, kteří měli oprávnění zařízení kontrolovat, se dovnitř většinou nedostali a od obyvatel obce Hronovce se dozvídali, že jeho obyvatelé ve vsi prosí o jídlo a sladkosti.

V zařízení se během domovní prohlídky vykonané policisty nacházelo 10 osob ve věku od 46 do 70 let s různými onemocněními, jeden z obyvatel byl dokonce imobilní. „Vnitřní teplota v pokojích se pohybovala mezi 8 a 18 stupni, v místnostech byl nepořádek, zápach, hmyz na stěnách a stropech a v interiéru se nacházely zvířecí exkrementy,“ napsala policie na své stránky.

„Umístěné osoby neměly zabezpečený dostatek jídla, hygienu a čisté oblečení. Někteří z nich trpěli kožními nemocemi a navíc s nimi bylo nevhodně zacházeno. Za svůj pobyt a poskytované služby měli tito lidé podle smlouvy platit jen 65 eur, majitelce ale prý odevzdávali celý svůj důchod,“ dodala policie.

Trest

Podle obyvatel obce velké potíže přišly po smrti manžela majitelky domu, která začala nadměrně pít. Televize Markíza informovala, že kuchařky vydaly klientům večeři ve čtyři hodiny odpoledne a pak už nic nedostali. Na 10 litrů vody pak přišel jeden sáček čaje. Obyvatelé domova jsou nyní v karanténě a poté budou přemístění do jiných zařízení.

Policie dále informovala, že 55letá majitelka zařízení byla obviněna ze zločinu týrání blízké a svěřené osoby a bude vyšetřována ve vazbě. V případě, že bude uznána vinou, jí hrozí 7 až 15 let za mřížemi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy