Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Senátoři se obrátili na ÚS kvůli nouzovému stavu: Vláda nesmyslně omezuje život, tvrdí

Senátoři se obrátili na ÚS kvůli nouzovému stavu: Vláda nesmyslně omezuje život, tvrdí
Zdroj: Profimedia
přezkoumání
Senátoři se chystají obrátit na Ústavní soud s návrhem na přezkum vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu a dalších opatření včetně zákazu nočního vycházení či omezení amatérského sportu a pohybu. ČTK to dnes sdělil manažer senátorského klubu STAN Jan Doležálek.

Poprvé vláda vyhlásila nouzový stav na jaře a trval 66 dní. Podruhé začal platit 5. října a trvá dosud.

"Senátoři kritizují zejména nesrozumitelnost opatření a to, že vláda v boji proti pandemii sama sobě umožnila krizová opatření svévolně měnit bez ohledu na práva, do kterých zasahují," uvedl Jan Doležálek.

Kritika

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) uvedl, že vláda očividně nezvládá řízení pandemie, a navíc k tomu používá nástroje, které jsou v rozporu s ústavou. "Usnesením o nouzovém stavu si vláda sama vymezila neohraničené pravomoci, vládne takřka svévolně a v Poslanecké sněmovně za podpory komunistů neustále nouzový stav prodlužuje. Chápeme nezbytnost některých opatření, ale vláda nyní omezuje život i v oblastech, kde to není nutné," uvedl Horník. Nesmyslná opatření se podle něj týkají například sportovišť a obecně nemožnosti provozovat amatérský sport a zdravý pohyb obecně.

Právník Ondřej Dostál, který se podílel na přípravě podání k Ústavnímu soudu, uvedl, že nouzový stav by neměl dlouhodobě umožnit vládě, aby vládla dekrety a ze hry vyřadila sněmovní opozici i Senát. "Není možné, aby se při každém prodlužování tohoto stavu politicky handlovalo o základní svobody občanů. Vláda nezvládá své zákazy odůvodnit a sama přiznává, že zavedená opatření nefungují, přitom jejich dopad na ekonomiku státu i na každodenní život občanů je enormní," uvedl Dostál.

Distanční výuka

Zatím 18 senátorů napříč politickým spektrem také podepsalo ústavní stížnost na vládní krizová opatření. "Senátoři nesouhlasí s uzavřením škol, omezením práva na náboženskou svobodu a kritizují také zákaz nočního vycestování z České republiky. Pokud vláda nepřijde s urychleným řešením, senátoři jsou připraveni obrátit se na Ústavní soud," uvedl Doležálek. Návrh se podle něj chystají podpořit i další členové Senátu.

"Dlouhodobá on-line výuka nemůže nikdy nahradit výuku prezenční. Po roce vidíme negativní dopady na žáky a studenty v samotné výuce, v motivaci i v jejich psychickém a fyzickém zdraví. Apelujeme na ministerstvo školství a zdravotnictví, aby bezodkladně určily termín otevření škol," uvedl místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu STAN. Mělo by podle něj být zajištěno neinvazivní testování pro žáky a přednostní očkování učitelů.

Senátorka Alena Dernerová z klubu STAN uvedla, že dětem chybí sociální kontakty, jsou odtrženy od běžného života, jejich vzdělání není plnohodnotné a vytváří se závislost na digitálních technologiích. "Tato situace je dále neúnosná, proto podáváme ústavní stížnost, protože Listina základních lidských práv a svobod zakotvuje právo na vzdělání jako jedno z nejvýznamnějších hospodářských, sociálních a kulturních práv," uvedla Dernerová.

Náboženství

Stanislav Polčák, europoslanec a advokát, který skupinu senátorů zastupuje uvedl, že senátoři také nesouhlasí s tím, aby na bohoslužby mohlo jen deset procent věřících z kapacit kostelů, považují to za nepřiměřené porušení práva na náboženskou svobodu. "Za úplný nonsens pokládáme nesmyslný zákaz vycestování z Česka v noci. Než však senátoři zašlou svůj návrh Ústavnímu soudu, chtějí poskytnout vládě ještě krátký čas, aby sama svá nařízení změnila," uvedl Polčák.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy