Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Senát vrací návrh Sněmovně: Chce pro OSVČ 700 Kč denně v květnu, 900 v červnu

Senát vrací návrh Sněmovně: Chce pro OSVČ 700 Kč denně v květnu, 900 v červnu
Zdroj: archiv Alena Schillerová
+ Další 2 fotografie
Kompenzace
Poslanci musejí znovu rozhodovat o prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu OSVČ do 8. června, pokud jim byla úplně či částečně omezena činnost. Senátoři vrátili do Sněmovny návrh s tím, že za každý květnový den by OSVČ měli dostat 700 korun a v červnu dokonce 900 korun na den. Chtějí i rozšířit okruh osob, kterých se bonus bude týkat.

Senátor za ODS Zdeněk Nytra navrhl, aby byla navýšena podpora pro OSVČ a podpořila jej horní komora parlamentu. Senát dále schválil návrh Tomáše Goláně a Zdeňka Červíčka, aby na kompenzační bonus měli nárok například ti, kteří mají příjmy do výše 10 000 korun měsíčně a pracují na dohodu, a také dobrovolníci v pečovatelské službě a pěstouni.

Vrácení návrhu a navýšení bonusu

Senát návrh vrátil s tím, že by se bonus pro OSVČ měl navýšit, a to za každý jeden den v květnu by se mělo vyplatit 700 korun a za každý den v červnu dokonce 900 korun. Parlament už před časem schválil, že za každý den od vyhlášení stavu nouze až do konce dubna, kdy bylo nějakým způsobem omezeno podnikání OSVČ, mohl dotyčný zažádat o 500 korun na den. Od 12. března do konce dubna tak mohou OSVČ získat kompenzační bonus 25 tisíc korun. Výplata bonusů má pokračovat dál, jen je třeba podepsat nové čestné prohlášení.

Sněmovna může návrh odmítnout

"První peníze dostaly OSVČ na účet již tři dny po nabytí účinnosti zákona," uvedla ministryně financí Alena Schillerová, která je proti tomu, co Senát odhlasoval. V Senátu má většinu opozice, ve Sněmovně zase vládní strany ANO a ČSSD s podporou komunistů. Tato většina může návrh, který Senát vrátil, odmítnout.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy