Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Selma Blair má 48: Kráska z Velmi nebezpečných známostí stále bojuje se zákeřnou nemocí

Selma Blair má 48: Kráska z Velmi nebezpečných známostí stále bojuje se zákeřnou nemocí
Zdroj: MGM Pictures
+ Dalších 10 fotografií
galerie
Selma Blair, kterou si lidé pamatují především z filmů jako Velmi nebezpečné známosti, Hellboy či Pravá blondýnka, slaví 48. narozeniny. Herečka už třetím rokem bojuje s roztroušenou sklerózou, která ji připravila o spoustu energie i o mladistvý vzhled. Nemoc lze navíc jen potlačit a ne zcela vyléčit.

Selma Blair se narodila 23. června 1972 v Michiganu. Do New Yorku přijela po střední škole s úmyslem studovat tvorbu fotografie, zalíbila se ale lovcům talentů a nakonec skončila před objektivem. Její kariéra tak nezačínala přímo před kamerou, ale v módním průmyslu.

Studium fotografie úspěšně ukončila v roce 1994 a s modelingovými úspěchy se přihlásila na hereckou školu. To jí pomohlo se dostat mezi hvězdy a debutovala v hororu Vřískot 2 v roce 1997, tehdy jí bylo 25 let. Vypadala ale mladší a byla proto častěji obsazována i do rolí studentek.

Selma se nejvíce proslavila díky rolím ve filmech Prostě sexy, Hellboy, Velmi nebezpečné známosti či Pravá blondýnka. Filmařům se líbila její schopnost zahrát zcela nevinnou dívku i záporačku se zlými úmysly. Herectví se dodnes nevzdala ani přesto, že už třetím rokem bojuje se zákeřnou nemocí.

Roztroušená skleróza

Zdrcující diagnózu se herečka dozvěděla od lékařů v době, kdy si myslela, že má pouze skřípnutý nerv v krční páteři. V roce 2018 o svém boji s roztroušenou sklerózou Selma poprvé promluvila veřejně. „Chci, aby byl můj život zase plnohodnotný. Chci si zase hrát se synem, chci se procházet a jezdit na koni. Mám sice roztroušenou sklerózu, ale jsem v pořádku. Pokud mě ovšem uvidíte spadnout na ulici, neváhejte a zvedněte mě. Samotné by mi to trvalo celý den,“ napsala tehdy.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění postihující centrální nervový systém (mozek a míchu). Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém, který za normálních okolností chrání organismus před infekcemi, napadá své vlastní orgány a tkáně.

Nemoc, kterou herečka trpí, se bohužel nedá zcela vyléčit. V současné době je možné roztroušenou sklerózu potlačit pouze v její první fázi, a proto je velmi důležitá včasná diagnóza. Sama Selma, která se každý den cítí rozdílně, se prý s tím, s čím bojuje, smířila. Jako pacientce, která by se neměla stresovat, jí nic jiného ani nezbývalo. Navíc chce být co nejvíce psychicky v pořádku pro svého osmiletého syna Arthura.

S těžkým životním obdobím jí pomáhá nejen manžel, ale i slavné kamarádky. Často ji navštěvuje například představitelka přemožitelky upírů Sarah Michelle Gellar, se kterou Selmu pojí dlouholeté přátelství. Vztah spočívající ve vzájemné podpoře má pak Selma i s Shannen Doherty alias Brendou z Beverly Hills 90210, která trpí rakovinou ve čtvrtém stádiu. Tyto ženy si navzájem dodávají sílu. Podívejte se do galerie, jak nemoc Selmu Blair změnila.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy