Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Šel běhat a zemřel: Běloruského aktivistu Šyšova našli oběšeného v parku

Vital Šyšov
Zdroj: Instagram
ukrajina

Pohřešovaný běloruský aktivista Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím před represemi z vlasti, byl nalezen v úterý ráno oběšený v parku v Kyjevě. Úřady vyšetřují i možnost, že byl zavražděn.

Vital Šyšov, který byl šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, v pondělí zmizel a od té doby byl nezvěstný. Podle organizace si šel pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. V úterý ráno se bohužel potvrdily nejčernější obavy. Pohřešovaný muž byl nalezen oběšený v parku v centru Kyjeva. Úřady nyní prověří všechny verze úmrtí včetně pokusu naaranžovat vraždu jako sebevraždu. Tělo aktivisty bylo nalezeno poblíž jeho bydliště.

Běloruský dům na Ukrajině podle svých webových stránek pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. Ukrajina stejně jako Polsko a Litva poskytla útočiště mnoha Bělorusům, kteří z vlasti utekli kvůli represím režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jež následovaly po loňských prezidentských volbách, poznamenala agentura Reuters.

Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil Lukašenko, který této východoevropské zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Podle opozice, Evropské unie a některých dalších zemí ale byly výsledky hlasování zfalšované v Lukašenkův prospěch. Po volbách následovaly hromadné protesty, proti nimž tvrdě zasáhly bezpečnostní složky. Desetitisíce lidí policisté zatkli.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy