Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Šéf zahraničí Kulhánek volá po debatě: Svolejme experty, téma česko-ruské vztahy

Jakub Kulhánek volá po debatě: Svolejme experty, téma česko-ruské vztahy
Zdroj: Profimedia
KAUZA

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) chce zorganizovat kulaté stoly, na kterých by se za účasti všech politických stran diskutovalo o budoucím nastavení česko-ruských vztahů. Ty jsou podle něj po vrbětické kauze ve složité fázi. Řekl to v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Česko je podle ministra Kulhánka po vrbětické kauze ve složité fázi vztahů s Ruskou federací. Je jasné, že doufat v to, že ty vztahy začneme nějakým způsobem narovnávat v nejbližší době, je iluzorní, řekl Kulhánek. Podle něj je ale potřeba diskutovat o vztazích do budoucna.

Kulhánek řekl, že chce příští týden oslovit předsedy všech politických stran a požádat je, aby nominovali své experty na zahraniční politiku. Na ministerstvu zahraničních věcí pak plánuje svolat kulaté stoly na téma česko-ruských vztahů. Z těchto diskusí by měly vzniknout výstupy, které by mohla příští vláda využít při budoucím nastavení vztahů s Ruskem.

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan v televizní debatě řekl, že diskuzi o budoucnosti české zahraniční politiky vítá a svého zástupce určitě pošle.

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 letos v dubnu oznámil, že ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v ČR. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád na striktní paritu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy