Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Šéf Senátu Vystrčil pojede na Tchaj-wan: Jiří Ovčáček to zkritizoval trapným komentářem

Miloš Vystrčil.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Oficiální návštěva
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v úterý oznámil, že pojede na oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Zamíří tam 30. srpna s podnikatelskou delegací. Na stejnou cestu se i přes odpor Číny a prezidenta Miloše Zemana chystal i jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Bohužel letos v lednu náhle zemřel. Vystrčil míní, že je důležité ukázat, jak České republice záleží na demokracii a svobodě.

Při úterní tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil, že uskuteční oficiální návštěvu Tchaj-wanu "Na Tchaj-wan pojedu. Důvody jsou dva. Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska hospodářského a ekonomického i z hlediska toho, jak se mají k sobě demokratické země chovat," uvedl Vystrčil.

Návštěva Tchaj-wanu

Druhý důvod je podle šéfa horní komory vnitrostátní. "Do České republiky se vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 statečně vybojovali. Buď budeme dodržovat principy, nebo počítat groše," pronesl s tím, že se rozhodl pro dodržování principů.

Podle Vystrčila by měla být cesta na Tchaj-wan zahájena 30. srpna a trvat by měla do 5. září. S podnikatelskou delegací měl v plánu vyrazit na Tchaj-wan i Jaroslav Kubera Ten ale bohužel v lednu letošního roku nečekaně zemřel Nynější šéf Senátu dokončí cestu za něj.

Odpor Číny i prezidenta

S Vystrčilovou tchajwanskou misí zásadně nesouhlasí prezident republiky Miloš Zeman Je totiž na straně Číny, která neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát. Čína ostrov považuje za svou provincii a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení Tchaj-wanu k pevninské Číně. Peking trvá na politice jedné Číny. Zároveň Čína již několikrát vyjádřila nesouhlas s kontakty českých představitelů s tchajwanskými.

Jen pár chvil po Vystrčilově tiskové konferenci reagoval na jeho cestu na Tchaj-wan i tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Jak to komentoval, se můžete podívat ve fotogalerii.

Druhý nejvyšší ústavní činitel České republiky Vystrčil prohlásil, že se Česko nesmí nechat zastrašit a nechat Čínu vměšovat se do vnitřních záležitostí našeho státu. Vystrčil také zkritizoval fakt, jak moc je Česká republika závislá na Číně. "Jsme závislým státem, jediné, co se od nás očekává, je, že budeme sloužit," doplnil předseda horní komory.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy