Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Šéf Senátu po jednání se Zemanem: Nejasnosti v dopise pro Kuberu nebral prezident v potaz

Předseda senátu Miloš Vystrčil.
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Další fotografie
schůzka
Miloš Vystrčil, který v křesle předsedy Senátu vystřídal zesnulého Jaroslava Kuberu, se po 2 měsících dočkal schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Po ní oznámil, že je velmi reálné, že v nejbližší době navštíví Tchaj-wan, pokud bude Čína dále Senátu diktovat co má a nemá dělat. Vystrčil promluvil i o čínském dokumentu, který obdržel týden před smrtí Jaroslav Kubera.

Dvanáctého března se konala schůzka nejvyšších ústavních činitelů. "Navrhoval jsem, aby jsme vyzvali Velvyslanectví Čínské lidové republiky, zda neučiní personální změny na nejvyšších místech ambasády Čínské lidové republiky," popsal na začátku tiskové konference Vystrčil své snahy o projednání čínského dokumentu, který byl údajně poslán Jaroslavu Kuberovi

Dopis pro Kuberu

Předseda senátu žádal o schůzku s prezidentem Zemanem (75) už v půlce března, dočkal se až nyní. Na schůzce se prý mimo jiné o čínském dokumentu také bavili. Podle Vystrčila prezident Zeman jen zopakoval to, co hradní kancléř Vratislav Mynář řekl ve videu na svém Facebooku. Vystrčil poukázal na nesrovnalosti a nelogičnosti, které se v Mynářově videu vyskytují.

Vystrčil zdůraznil dvě věci, které mu na tom celém neseděly. Podle předsedy Senátu měl být dopis oficiálně doručen do kanceláře Senátu, nikoli do podatelny Pražského hradu. Vystrčil řekl i to, že se s prezidentem neshodl na tom, jakou má dopis váhu. „Debatu jsme ukončili tím, že jsme si každý podrželi svůj názor,” uvedl předseda.

Podle informací Deníku N si dopis u čínské ambasády objednal sám prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Ten to však odmítl.

Cesta na Tchaj-wan

„Moje cesta na Tchaj-wan je stále reálnější a reálnější. Základní hodnota každé země je, že je demokratická a nezávislá. Pokud Čínská lidová republika chce České republice či Senátu diktovat, co mají, nebo nemají dělat, nebudeme sklánět hlavu,” uvedl na tiskové konferenci v úterý Vystrčil.

Ten zmínil i to, že na něho prý Čína tlačila, aby negratuloval tchajwanské prezidentce k jejímu zvolení. Prý by to poškodilo česko-čínské vztahy.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy