Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Sedmiletý chlapec si prošel peklem: Teď je po operaci a chce získat peníze pro charitu

Zdroj: archiv rodiny Jaxe Battyho
+ Další fotografie
krásné gesto
Roky bolesti a problémů budou zřejmě konečně pryč. Sedmiletý Jax Batty z Velké Británie musel podstoupit operaci kvůli ošklivé diagnóze, která malému klukovi způsobovala problémy, dokonce i psychické. Když přestaly zabírat léky, musela přijít operace. Statečný chlapeček teď vyzývá lidi, aby podpořili charitu, která podpořila jeho i rodinu v nejtěžších chvílích.

Sedmiletý Jax Batty pochází z města Grimsby ve Velké Británii. Roky trpěl závažnými potížemi se střevy, na které mu dlouho zabíraly léky. Doktoři mu totiž před časem diagnostikovali chronickou zácpu, což chlapce omezilo v mnoha věcech. A je strašné, že v takovém věku musel brát léky, aby mohl fungovat a nemít bolesti. Normální zácpu zažil snad každý. Ucpaná střeva, bolest břicha, většinou pomine za pár dnů. Chronická zácpa má trvání mnohem delší, obvykle jde o tři nebo více měsíců, výjimečně jde o roky. Tento případ je právě sedmiletý Jax.

Kluk bral léky tak, jak měl, ale poté, co doktoři z sheffieldské dětské nemocnice zjistili, že už nezabírají, museli přijít s invazivním řešením. V září chlapce operovali a blízko slepého střeva mu zavedli tzv. ACE stomii, což je ta lepší alternativa pro děti. Umělohmotnou trubičkou zavedenou do těla mu budou podávány potřebné medikamenty přímo do střev a tím se mu ulehčí průběh vyprazdňování - jde o typ klystýru, který nevyžaduje zásah v rektu a nesnižuje skoro vůbec kvalitu života.

O sáček s léky se bát už nemusí

Jeho 33letá maminka Mel Batty byla velmi nemile překvapena, když zjistila, že léky jejímu synkovi nezabírají. "Během šesti týdnů mazal na operaci, ale ten šok z toho zvládl dobře. Má sice potíže s úzkostmi, ale hned po škole chodí k lidem, se kterými o tom může mluvit. Jax měl být doma jen pár dnů po operaci, ale vyskytly se nějaké komplikace, takže zůstal v nemocnici celý týden. Aby se zotavil, bude potřebovat asi tři měsíce," vylíčila matka krátce poté, co chlapce operovali.

Jax je už konečně doma a na svou novou "vymoženost" si zvykl a zvládá to skvěle, což přiznala i matka. "Zpočátku měl obavy, hlavně kvůli sáčku, co kdyby se prý uvolnil... Švagrová mu ale udělala nějaké popruhy, aby sáček držel na místě," oddechla si Mel. "Pomáhá mu to. Sice to stále trvá asi hodinu, ale je to mnohem lepší než dříve. Celý život se za to styděl, tohle je pro něj velká pomoc. Od operace se mu sice chuť k jídlu úplně nevrátila, ale vede si dobře. Musí jíst hodně ovoce a zeleniny a pít spoustu tekutin," vysvětlila matka statečného Jaxe.

Po operaci se chce odvděčit charitě

Mel ví, že spousta lidí neporozumí tomu, že nejde jen o pouhou zácpu, ale zamává to pořádně i s hlavou. Ke všemu s dětskou hlavičkou. Doufá, že tato varianta bude lepší a jejímu synkovi pomůže. Jaxova první otázka před operací byla, zda ještě bude moci někdy hrát fotbal. A právě tato varianta mu dovoluje dál aktivně sportovat.

Statečný Jax se teď z operace zotavil a rozhodl se získat peníze pro charitu A Bear Named Buttony (Medvěd jménem Buttony), která mu pomohla se vypořádat s invazivním zákrokem. Každému dítěti, které musí podstoupit takovou operaci, dají rozkošného medvídka. Jax teď chce vybrat peníze na víc medvídků, jeden stojí 30 liber, v přepočtu jde o asi 870 korun. Chlapec by si přál vybrat peníze alespoň na 30 medvídků, ale na GoFundMe, kde může přispět kdokoliv, raději zadal rovnou až 1000 liber (zhruba 29 tisíc korun).

Související články

Další články