Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Sedíme na sudu se střelným prachem. Lidem mohou brzy bouchnout saze, obává se Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Zdroj: profimedia
Koronavirus
Situace v Česku začíná být kvůli nekončící epidemii a řadě vládních restrikcí napjatá. Čím dál častěji jsou k vidění momenty, kdy jsou lidé nespokojeni, ať už s koronavirovými opatřeními nebo naopak s odmítači roušek a očkování. Expert na bezpečnost Andor Šándor se tak obává, že Česko sedí na pomyslném sudu prachu a stačí malá jiskra, aby zažehla pořádný průšvih. „Máme řadu restrikcí a pořád jsme nejhorší, řada míst je zavřených a stejně počty nakažených narůstají. V tom vidím problém a říkám, že Velikonoce mohou být nebezpečným bodem obratu,“ varuje Šándor.

V posledních dnech se čím dál víc objevují případy, kdy se lidé slovně nebo fyzicky napadají kvůli nedodržování vládních nařízení. Čím si to vysvětlujete?

Společnost je kriticky napjatá a rozdělila se mezi ty, co se bojí a ty, kteří už toho mají dost. Ti, co jsou před koronavirem schovaní doma, mají plné zuby antirouškařů a podobných lidí, kvůli kterým ta epidemie nekončí. Lidé navíc často mají kvůli krizi finanční problémy, z kterých pak logicky viní odmítače vládních nařízení nebo vládu. V krajních případech pak dochází ke střetu mezi oběma skupinami. Například před několika dny nějaký děda upozornil hocha v metru, aby si vzal roušku a ten kluk ho zbil. I na průřezu takovýchto věcí se mohou dít malé akce, u nichž nemůžeme vyloučit, že přerostou do nějakého problému.

Trvá to příliš dlouho

Myslíte, že může dojít k nějakému vážnějšímu incidentu?

Ta doba, po kterou jsme zavření a kterou každý snáší úplně jinak, je už příliš dlouhá a ono pomyslné světlo na konci tunelu stále není vidět. Mezi námi žijí lidé, o kterých mnoho nevíme, co se jim honí v hlavě, vždyť vzpomeňme na útok v ostravské nemocnici z minulého roku, kdy muž jen tak vystřílel čekárnu lidí. A to se nic podobného jako teď nedělo. Takoví lidé prostě mezi námi žijí a nějaký impuls, který je vyprovokuje k nějaké šílenosti, může klidně přijít.

Je podle vás policie připravena na něco podobného?

Myslím, že běžní policisté určitě ne. Na událostech posledních dní vidíme, že ne vždy vědí, jak mají v takovýchto podmínkách postupovat. Samozřejmě speciální jednotky a vyjednavači mají speciální průpravu, takže při nějakém problému budou schopni zasáhnout efektivně, ale u běžného policisty na ulici bych nepřeceňoval jeho schopnosti.

Velikonoce mohou situaci zhoršit

Zaregistroval jste v poslední době nějaké skupiny, které by mohly být potenciálně nebezpečné?

Občas registruji nějaké náznaky občanské neposlušnosti, ale zatím to zůstává jen na sociálních sítích. To je to poslední, co bychom teď potřebovali. Obávám se ale, že sedíme na sudu se střelným prachem, přičemž stačí jiskra, která ten problém zažene a máme to tady. Nepřispívá tomu ani přístup vlády. Minulý pátek premiér prosil, ať mu lidé dají tři týdny, ale dneska Babiš říká, že po Velikonocích budeme řešit, co dál. To znamená, že premiér to takto protahuje ne na tři týdny, ale na pět. Velikonoce, obzvlášť pokud bude hezké počasí, tak mohou být katalyzátorem, kdy to přestanou lidé dávat.

Proč zrovna Velikonoce?

Už jsme totiž v lockdownu strašně dlouho a zároveň se nevidí žádný pozitivní výsledek. Lidé si dokážou odepřít řadu věcí, když vidí, že to k něčemu je. Jenže vláda netestuje, neočkuje a ani adekvátně nekompenzuje těm lidem, kterým zavřela živobytí. To si myslím, že lidé vidí a nepřeceňoval bych jejich schopnost to donekonečna snášet. Máme řadu restrikcí a přitom jsme pořád nejhorší, řada míst je zavřena a stejně ty počty narůstají. V tom vidím problém a říkám, že Velikonoce mohou být nebezpečným bodem obratu, kdy lidem bouchnou saze.

Vémola v Clash of the Stars? Propadl bych se hanbou, říká jeho trenér a odmítá ho připravovat

Související články

Další články

Nejnovější kauzy