Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Sean Connery slaví kulatiny: První job agenta Jamese Bonda byl velmi bizarní

Sean Connery slaví kulatiny: První job agenta Jamese Bonda byl velmi bizarní
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
galerie
Skotský herec Sean Connery má mnoho přívlastků. První a nejslavnější James Bond, neodolatelný svůdník, držitel Oscara či nositel šlechtického titulu... Legendární herec, který hrál v mnoha kultovních filmech, dnes slaví 90. narozeniny.

Herecký velikán Sean Connery se ale nestal hvězdou přes noc. Úspěch si vydobyl tvrdou prací. Jak jinak by se mohl chlapec téměř bez vzdělání pyšnit v důchodovém věku šlechtickým titulem, který mu udělila sama britská královna

Živil se jako natěrač rakví

Sean Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinburghu jako syn řidiče náklaďáku. V šestnácti letech se nechal najmout ke královskému námořnictvu, po třech letech byl ale kvůli problémům se žaludkem propuštěn. Po návratu do rodného města se živil, jak se dalo. Dělal plavčíka, dělníka, rozvážel mléko nebo natíral rakve. Ve volných chvílích se věnoval kulturistice a jelikož dobře vypadal, začal se živit jako model sochařů a malířů. Svět umění ho začal pomalu, ale jistě směřovat k herectví. Jako u většiny ostatních herců vedla jeho cesta k filmu přes divadlo. V roce 1956 debutoval v televizi a získával herecké zkušenosti v několika nevýznamných rolích.

James Bond mu změnil život

Poté přišel rok 1962 a dvaatřicetiletý Connery zamířil na konkurz na tajného agenta Jamese Bonda, který, jak už víme, vyhrál. Do té doby neznámý herec získal roli v první bondovce Dr. No. Hned rok poté byl obsazen do další s názvem Srdečné pozdravy z Ruska. Celkem hrál ještě v pěti snímcích o agentovi 007 - Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát, Diamanty jsou věčné a Nikdy neříkej nikdy.

Ze stínu agenta 007 chtěl vystoupit

Hercova hvězda zářila, nicméně si Connery začínal uvědomovat, že nechce být hercem jedné role a snažil se ze stínu Jamese Bonda vymanit. Po natáčecím maratonu šedesátých let začal trávit víc času s rodinou a věnoval se milovanému golfu.

I přesto, že byl nejčastěji s tajným agentem 007 spojován, hrál i v mnoha dalších filmech, kde ho diváci měli možnost vidět i v jiných hereckých polohách. Hrál například ve slavné Vraždě v Orient Expresu, v První velké vlakové loupeži nebo v Muži, který chtěl být králem z poloviny sedmdesátých let. Krále si Sean později zahrál ještě několikrát.

Asi nejznámějším snímkem je První rytíř, kde Connery ztvárnil postavu krále Artuše. Herec se už jako zralý muž v devadesátých letech začal ve filmech se středověkou tematikou objevovat čím dál častěji... Connery dokázal díky svému talentu ze stínu agenta Jamese Bonda definitivně vystoupit. V druhé polovině devadesátých let následovaly akční thrillery Skála či Past.

S manželkou ho pojí láska ke golfu

Sean Connery je podruhé ženatý. Se svou první ženou, herečkou Diane Cilento, má syna Jasona. V roce 1973 se ale manželé rozvedli a o dva roky později se herec oženil s francouzskou umělkyní Micheline Roquebrune, kterou potkal na golfovém turnaji v Monaku. S Micheline žije dodnes.

Sir Sean Connery

Herec, jenž slaví životní jubileum, si dokázal vybudovat pozici, se kterou už zřejmě nic nepohne. Kromě herectví působil i jako filmový producent. V roce 1987 získal Zlatý glóbus a Oscara za vedlejší mužskou roli ve filmu Nedotknutelní. Je držitelem ceny Akademie a dvou cen BAFTA. V roce 1999 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu a má právo používat titul sir.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy