Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Seagal šíří kremelskou propagandu: Jsem Rus a můj dokument o Donbasu bude nezaujatý, tvrdil

Steven Seagal je z Putina vždy nadšený jako puberťačka z filmové hvězdy.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Propaganda

Steven Seagal se plně stal hlásnou troubou Kremlu. Poté, co navštívil Donbas, kde údajně natáčí dokument, ve kterém bude vyprávět "ruskou pravdu", se zúčastnil i propagandistické talk show Večer s Vladimirem Solovjovem. V něm řekl, že je Rus a v zemi je doma. Zároveň se vyjádřil k natáčení dokumentu konfliktu s Ukrajinou na Donbasu. Podle Seagala jedině on může říct nezaujatou pravdu, jak se věci skutečně mají. Sám se přitom stal nástrojem ruské propagandy, jak dokazují videa na Twitteru.

Steven Seagal vystoupil v talk show Vladimira Solovjova. Oba muži mají přitom hned několik společných rysů - kamarádí se s Vladimirem Putinem a bez váhání šíří jeho propagandu. Od prvních minut si tak notovali o sto šest. Co na tom, že Seagal, jak dokazují videa z Twitteru, mluvil po celou dobu anglicky a Solovjov musel jeho slova překládat do ruštiny.

Moderátor se Seagala například zeptal, proč neutekl jako mnoho umělců, zpěváků, kteří z Ruska upalovali jako o život. "A vy jste udělal přesný opak, spěchal jste sem. Proč?" tázal se Solovjov. Herec z akčních filmů neváhal. "Protože jsem Rus. Tohle je můj domov," odvětil. Seagal skutečně drží ruské občanství, které mu ale bylo uděleno až poté, co v roce 2014 podpořil Rusko při anexi Krymu.

"Každý jeden z vás, všichni jste má rodina, mí přátelé. Stojíme pospolu v dobrém i ve zlém," pokračoval Seagal směrem k hostům, mezi nimiž seděli přední představitelé kremelské propagandy, jako například Margarita Simonjanová, ředitelka mediálního domu RT.

Varoval před fake news

Americký herec následně dle očekávní stočil svou emotivní řeč na konflikt na Ukrajině, který Kreml stále nazývá jako speciální vojenskou operaci. "Tento konflikt jsem jakoby studoval velmi podrobně a vidím tu pravděpodobně nejobrovitější snůšku fake news, jakou jsem v životě zažil. Pak jsem začal vyšetřovat a uvědomil jsem si, že asi 98 % zpráv o Ukrajině píšou lidi, kteří tam nikdy nebyli. Informace, které dostávají, jsou z trollích farem," tvrdil Seagal. Co na tom, že právě ruští trollové šíří dezinformace a ruští hackeři zase napadají infrastrukturu sousedních států.

Podle Segala jsou fake news nebezpečnější než jaderné zbraně. "Když skutečně rozšíříte fake news do úrovně, že lidé ve vaší zemi nemají tušení, co je pravda, tak to znamená, že jejich srdce i hlavy lze navést k čemukoli," říkal herec. Jeho slova přitom působí jako naprostý paradox, vzhledem k tomu, že Rusko na své lidi po desítky let uplatňuje tvrdou cenzuru a šíří lživé zprávy. Mimo jiné právě o konfliktu na Ukrajině.

Samozvaný expert na výbušniny

Podle Solovjova jsou to ale americká a evropská média, která lžou a jako extrémně proruská se pokusí Seagala zdiskreditovat. O to se ale bývalá hollywoodská hvězda postarala v talk show sama. Kromě toho se také vyjádřila k dokumentu, který připravuje a jež má zachytit "skutečnou tvář konfliktu na Donbasu". Kvůli tomu také Seagal nedávno východ Ukrajiny navštívil, a to včetně vězení Olenivka, kde nedávno přišla o život více než padesátka ukrajinských válečných zajatců.

Kyjev a Moskva se přou, zda smrt 53 válečných zajatců v Olenivce zavinilo ukrajinské ostřelování věznice raketami americké výroby, jak tvrdí ruská verze, anebo zajatce povraždili ruští žoldnéři z tzv. Wagnerovy (rusky Vagnerovy) skupiny, a to výbuchem nálože umístěné uvnitř budovy, jak tvrdí ukrajinské úřady.

Na místě Seagalovi ukázali mimo jiné "střepiny amerických raket, potvrzující odpovědnost Kyjeva za masovou vraždu vlastních vojáků", uvedl o hercově návštěvě v Olenivce Solovjov. "Já o těchto věcech něco vím. Můžu vám říci na miliardu procent, že to nebyla bomba, co by vybuchla od přízemí směrem nahoru. Bylo vidět, kudy raketa proletěla a všechno zpopelnila," tvrdil profesionální herec a nadšenec do bojových sportů.

Sám prý chce zachytit nezkreslenou a neutrální pravdu, což se ale s cenzurním úřadem Roskomnadzor pravděpodobně nikdy nestane. "Já jsem diplomat, hrdě říkám, že dobrý diplomat, učil jsem se od těch nejlepších. Věřím, že to bude neutrální dílo, nesnažím se nikomu stranit, nechávám lidi a důkazy hovořit samy za sebe,“ popisuje svůj dokument zapálený přívrženec Putina.

Má i srbské občanství

Seagal je dlouhodobým přítelem ruského prezidenta Putina, kterého podle ČTK nazval "jedním z největších světových žijících lídrů", a podporuje připojení Krymu k Rusku. V listopadu 2016 mu Putin udělil ruské občanství a loni Seagal vstoupil do opoziční, ale přitom prokremelské strany Spravedlivé Rusko. V lednu 2016 již Seagal získal i srbské občanství, ponechal si ale i občanství americké.

Seagal, který byl na inauguraci Putina prezidentem v roce 2018, jako ruský zástupce loni navštívil Venezuelu a daroval tamnímu prezidentovi Nicolásovi Madurovi, který má na svědomí útlak a úmrtí vlastních občanů, samurajský meč. A v roce 2018 se stal zvláštním velvyslancem Ruska pro humanitární vztahy se Spojenými státy.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy