Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Se smutkem píši vám: Británie oplakává smrt královny Alžběty, obřady potrvají 10 dní

Bujaré oslavy sedmdesáti let královny Alžběty II. na trůnu.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
smrt královny

Zdravotní stav královny Alžběty II. se náhle zhoršil. Šestadevadesátiletá panovnice poměrně náhle zemřela dle Buckinhamského paláce ve čtvrtek 8. září 2022. Na věčný odpočinek se odebrala v zámku Balmoral ve Skotsku. Británie má přesně daný plán, co se bude dít po skonu milované královny.

Britská královna Alžběta II. na tom bohužel nebyla zdravotně dobře. Milovaná panovnice vydechla naposledy 8. září 2022, informoval o tom  Buckinhamský palác. Britská vláda má dlouho předem připravený plán na dobu jejího skonu. Obřady potrvají deset dní a vyvrcholí pohřbem. Plán se v průběhu doby aktualizuje a nese název Operace Londýnský most. Alžbětě II. bylo 96 let a byla nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Jak uvedl server Politico, počítá se se zapojením všech bezpečnostních složek zejména pro zvládnutí davů a dopravního chaosu. Podle dokumentu, který nedopatřením unikl na veřejnost, by totiž po smrti panovnice mohlo vzít Londýn útokem mnoho lidí.

Den D

Samotný den smrti panovnice Alžběty je označený jako Den D. V tento den budou o události informováni premiér, vládní tajemník a ministři. Každý další den se pak bude označovat jakožto D + 1, D + 2 atd. Na nádvoří Buckinghamského paláce dojde k vyvěšení oficiálního oznámení stejně jako na webových stránkách britské královské rodiny, které zčervenají. Na stránkách vlády se pak objeví černý pruh.

S prvním oficiálním prohlášením přijde premiér a následně se budou moci vyjádřit i ministři. Oficiální formulací bude věta: "Právě jsme byli informováni o smrti Jejího Veličenstva královny." Současně dostanou i e-mail: „Drazí kolegové, se smutkem píši, abych vás informoval o smrti Jejího Veličenstva královny.“ Dále budou spuštěné vlajky na půl žerdi a parlament včetně zákonodárných sborů Skotska, Walesu a Severního Irska přeruší jednání na dobu deseti dní. Následně královská rodina oznámí termín samotného pohřbu.

Charles usedne na trůn

Na všech vojenských stanovištích se pak budou střílet salvy a nastane minuta ticha. Po audienci premiéra u následníka trůnu pronese v 18 hodin princ Charles projev k národu. Nástup prince Charlese na trůn má svou vlastní operaci, která nese název Jarní příliv. Další den v 10 hodin dopoledne tak dojde k jeho oficiálnímu prohlášení za nového panovníka. Další dny až do pohřbu královny jsou spjaty s připravenými rituály. Den pohřbu bude státním smutkem a samotný obřad se bude konat ve Westminsterském opatství. Po dvou minutách ticha královna spočine v hradní kapli krále Jiřího VI.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy