Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Se Šlachtou na lodi: Nic nevylučuji, řekl pro eXtra.cz o povolební spolupráci s ANO

Zdroj: extra.cz/Martin Procházka, koláž eXtra
+ Dalších 8 fotografií
Volby 2021

Robert Šlachta (50) je v politice nováčkem, přesto má jeho hnutí Přísaha v předvolebních průzkumech velký potenciál. Bývalý policista za to vděčí především výrazné kontaktní kampani. Na jedné z jeho předvolebních akcí, kdy se debatovalo na lodi, bylo i eXtra.cz, aby zjistilo, jak si Šlachtovo hnutí vydobylo pozornost voličů. Někdejší ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zároveň pro redakci poskytl i rozhovor o tom, s kým by případně vyjednával po volbách.

Jde o vaši první politickou kampaň. Jak ten náročný program zvládáte?

Je to náročné, protože nemáme finance od státu jako ostatní strany, které jsou ve Sněmovně. Máme jenom od dárců. Naše kampaň je kontaktní, takže se maximálně snažíme být mezi lidmi. Naštěstí máme pět tisíc dobrovolníků, což nemá žádná strana, kteří v té kampani pomáhají. Pro mě osobně je to zajímavá ale zkušenost, velice mě to baví a mám do toho strašnou chuť. Je ale pravda, že jsem pryč od rána do večera, kdy jsem prakticky celý den u stánků.

Co pro vás bylo hlavním impulzem pro vstup do politiky?

Zprvu bylo mým cílem pouze založit hnutí. Jak jsme ale jezdili po krajích a bavili jsme se s lidmi, viděl jsem, co je štve, tak jsem už přemýšlel, že bych vstoupil do politiky. Potom v září minulého roku, když jsem viděl, jak se stát staví k opatřením, samotným občanům i živnostníkům, tak jsem si řekl, že do toho půjdu.

Takhle to zní, že pokud byste se do Sněmovny dostal, nešel byste do koalice s vládnoucím ANO. Je tomu tak?

Pro mě je důležité, aby ten, s kým bychom případně vyjednávali, chtěl prověřit, co se tu během pandemie dělo. Je to zejména o ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu vnitra. Přeci není možné, aby tady lítaly obrovské částky a nikoho to nezajímalo. Aby ministerstvo kupovalo roušky někde za 700 a jinde za 150. Je možné, že se ukáže, že to bylo v pořádku, je ale důležité, aby se to vyšetřilo.

Je tedy někdo, s kým byste případně do koalice vůbec nešel?

Teď bych se tímto způsobem vůbec nevymezoval. Říkal jsem si, že když půjdu do politiky, tak to nebude o tom, že si pojedeme "Antipirát", "Antibabiš" nebo vůbec jakýkoliv "anti". Potom si ty strany nejsou schopny sednout k jednomu stolu. Nechceme v kampani na nikoho útočit, vadí mi ten systém, co tady je. Nějaká případná vyjednávání ale teď neřeším ani se s nikým nesetkávám. Bavme se až poté, co rozhodnou voliči.


Související články

Další články